درمان بلاگ
آشنايي با ليزر و كاربرد آن در درمان بيماري ها
علل ايجاد پيچ خوردگي روده يا ولولوس و عوارض خطرناك آن

عارضه پيچ خوردگي روده يك اتفاق غير طبيعي است كه در روده كوچك يا بزرگ رخ مي‌دهد و باعث انسداد كامل يا ناقص روده مي‌شود. اين انسداد منجر به قطع جريان خون قسمت درگير در روده شده و به همين دليل اين بيماري خطرناك تلقي مي‌شود. براي پيشگيري از عوارض خطرناك پيچ خوردگي روده يا اصطلاحا ولولوس، نياز به تشخيص و درمان سريع مي‌باشد.

در واقع اين بيماري يك وضعيت اورژانسي است و در صورت عدم تشخيص و درمان به موقع مي‌تواند عملكرد روده را مختل كند و باعث از بين رفتن بافت قسمتي از روده كه درگير اين بيماري است شود. طبق تحقيقات انجام شده، پيچ خوردن روده كوچك در كودكان و پيچ خوردن روده بزرگ (volvulus) در بزرگسالان اتفاق مي‌افتد كه به آن ولولوس سيگموئيد هم گفته مي‌شود.

علل ايجاد ولولوس در كودكان و بزرگسالان چيست؟

پيچ خوردگي روده كوچك در كودكان و نوزادان اغلب به دليل مشكلي در شكل گيري روده ها و قرار گرفتن آنها در محل اشتباه اتفاق مي‌افتد. اين ناهنجاري در نهايت منجر به ايجاد انسداد و پيچ خوردگي روده كوچك مي‌شود.

اما ايجاد اين بيماري در بزرگسالان مي تواند دلايل مختلفي مثل يبوست مزمن، بزرگ شدن روده بزرگ، چسبندگي‌هاي شكمي كه معمولا در نتيجه عمل هاي جراحي اتفاق مي‌افتد، اتصال باريك در پايه روده، بارداري، سن بالا و عوامل مشابه ديگر باشد. همچنين احتمال ابتلا به اين عارضه در افرادي كه مدام در بستر هستند و تحرك كمي دارند، به دليل حركات روده اي نامنظم بيشتر است.

علائم پيچ خوردگي روده و تشخيص اين بيماري

معمولا علائم پيچ خوردگي روده يا ولولوس به صورت ناگهاني بروز پيدا مي‌كند و نياز به فوريت هاي پزشكي است. شايع ترين علائم اين عارضه شامل موارد زير است:

  • احساس تهوع
  • استفراغ
  • درد شكمي شديد
  • تورم و حساسيت شكم
  • مدفوع خوني
  • تشنج

مهم ترين امر تشخيص و اقدامات درماني به موقع براي درمان پيچ خوردگي روده است. بعد از ارجاع بيمار به اورژانس و بررسي علائم و سابقه پزشكي او، دكتر معالج انجام آزمايشات زير را تجويز مي‌كند:

اشعه ايكس - ولولوس

  • آزمايش مدفوع براي بررسي وجود خون
  • اشعه ايكس براي بررسي نواحي مختلف شكم
  • آزمايش خون
  • سيگموئيدوسكوپي

گزينه هاي درمان ولولوس 

معمولا سريع ترين راه براي درمان پيچ خوردگي روده عمل جراحي است. براي از بين بردن ولولوس روده با جراحي، ابتدا پزشك برش كوچكي در شكم و در نزديكترين ناحيه به پيچ خوردگي ايجاد مي‌كند تا آن را برطرف كند.

اگر در اثر پيچ خوردگي شديد، بخشي از روده به دليل عدم جريان خون از بين رفته باشد، پزشك حين جراحي آن قسمت را خارج مي‌كند. در نهايت روده به حالت طبيعي خود برمي‌گردد و جريان خون مجدد به ناحيه مورد نظر مي‌رسد.

منبع

امتیاز:
بازدید: 6
برچسب:
:
[ 1399/7/23  ] [ ۱۴ ] [ darmanblog ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By weblogiran :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4
دیروز : 9
افراد آنلاین : 1
همه : 1038
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب