درمان بلاگ
آشنايي با ليزر و كاربرد آن در درمان بيماري ها
آشنايي با بيماري بواسير در زنان و علل شايع آن

بر اساس تحقيقات انجام شده بيماري بواسير در زنان شايع تر از مردان است كه علت اين امر را مي‌توان تفاوت در آناتومي بدن زن و مرد دانست. مي‌دانيم كه بواسير يا هموروئيد به گشاد شدن و ايجاد تورم در رگ‌هاي داخلي و خارجي مقعد اطلاق مي‌شود. زنان به دليل تجربه هايي مثل بارداري و زايمان، داشتن رابطه مقعدي، تغييرات هورموني نزديك به عادت ماهانه و … بيشتر به اين عارضه مبتلا مي‌شوند.

علائم اين بيماري در هر فردي متفاوت است اما شايع ترين نشانه‌هاي هموروئيد در زنان شامل خونريزي از مقعد، احساس درد بعد از دفع مدفوع، بيرون زدگي، التهاب و تورم مي‌باشد. تنها حدود پنج درصد از عارضه‌هاي هموروئيدي بدون جراحي و با دارو درمان مي‌شوند.

در ادامه علل ايجاد اين عارضه در زنان را بررسي مي‌كنيم. اگر به دنبال بهترين روش‌هاي درمان بواسير هستيد به صفحه مربوطه مراجعه كنيد.

تغييرات هورموني

هورمون‌ها بر عملكرد اندام هاي مختلف بدن تاثيرگذارند و در دوره‌هاي متفاوت زندگي مثل زايمان، بارداري ،قبل از قاعدگي و يائسگي دچار تغييراتي مي‌شوند كه كاملا طبيعي است. 

تاثير تغييرات هورموني بر متابوليسم كلي بدن، ممكن است يكي از علل ايجاد بواسير در زنان باشد. ابتلا به يبوست گاهي بخاطر تغييرات هورموني قبل از قاعدگي اتفاق مي‌افتد و يبوست رابطه اي مستقيم با هموروئيد دارد. در حقيقت يبوست و سختي مدفوع فشار زيادي را به مقعد وارد مي‌كند و باعث ايجاد آسيب در رگ‌هاي ديواره مقعد و در نهايت بواسير يا هموروئيد مي‌شود.

رابطه مقعدي

برقراري رابطه جنسي از طريق مقعد، مشكلات زيادي براي بدن به همراه دارد. اين امر باعث ايجاد فشار بيش از اندازه در ديواره و عضلات اسفنكتر مقعد و در نهايت منجر به ايجاد آسيب‌هاي جدي مي‌شود.

اين آسيب در عضلات اسفنكتر حتي مي‌تواند باعث بروز بي اختياري در كنترل مدفوع شود. رابطه مقعدي در صورت تكرار يكي از عوامل اصلي ايجاد بواسير در زنان به شمار مي‌رود.

بارداري و زايمان

بي شك بسياري از زناني كه بارداري و زايمان را تجربه كرده اند، به بيماري بواسير يا هموروئيد مبتلا شده اند. تغييرات هورموني و همچنين افزايش وزن و فشار وارده در كانال مقعد مي‌تواند منجر به اين بيماري شود كه در صفحه بواسير در بارداري به طور كامل به آن پرداخته‌ايم.

 

منبع مقاله در اينجا

امتیاز:
بازدید: 4
برچسب:
:
[ 1399/7/28  ] [ ۱۲ ] [ darmanblog ] [ ]
علل ايجاد پيچ خوردگي روده يا ولولوس و عوارض خطرناك آن

عارضه پيچ خوردگي روده يك اتفاق غير طبيعي است كه در روده كوچك يا بزرگ رخ مي‌دهد و باعث انسداد كامل يا ناقص روده مي‌شود. اين انسداد منجر به قطع جريان خون قسمت درگير در روده شده و به همين دليل اين بيماري خطرناك تلقي مي‌شود. براي پيشگيري از عوارض خطرناك پيچ خوردگي روده يا اصطلاحا ولولوس، نياز به تشخيص و درمان سريع مي‌باشد.

در واقع اين بيماري يك وضعيت اورژانسي است و در صورت عدم تشخيص و درمان به موقع مي‌تواند عملكرد روده را مختل كند و باعث از بين رفتن بافت قسمتي از روده كه درگير اين بيماري است شود. طبق تحقيقات انجام شده، پيچ خوردن روده كوچك در كودكان و پيچ خوردن روده بزرگ (volvulus) در بزرگسالان اتفاق مي‌افتد كه به آن ولولوس سيگموئيد هم گفته مي‌شود.

علل ايجاد ولولوس در كودكان و بزرگسالان چيست؟

پيچ خوردگي روده كوچك در كودكان و نوزادان اغلب به دليل مشكلي در شكل گيري روده ها و قرار گرفتن آنها در محل اشتباه اتفاق مي‌افتد. اين ناهنجاري در نهايت منجر به ايجاد انسداد و پيچ خوردگي روده كوچك مي‌شود.

اما ايجاد اين بيماري در بزرگسالان مي تواند دلايل مختلفي مثل يبوست مزمن، بزرگ شدن روده بزرگ، چسبندگي‌هاي شكمي كه معمولا در نتيجه عمل هاي جراحي اتفاق مي‌افتد، اتصال باريك در پايه روده، بارداري، سن بالا و عوامل مشابه ديگر باشد. همچنين احتمال ابتلا به اين عارضه در افرادي كه مدام در بستر هستند و تحرك كمي دارند، به دليل حركات روده اي نامنظم بيشتر است.

علائم پيچ خوردگي روده و تشخيص اين بيماري

معمولا علائم پيچ خوردگي روده يا ولولوس به صورت ناگهاني بروز پيدا مي‌كند و نياز به فوريت هاي پزشكي است. شايع ترين علائم اين عارضه شامل موارد زير است:

 • احساس تهوع
 • استفراغ
 • درد شكمي شديد
 • تورم و حساسيت شكم
 • مدفوع خوني
 • تشنج

مهم ترين امر تشخيص و اقدامات درماني به موقع براي درمان پيچ خوردگي روده است. بعد از ارجاع بيمار به اورژانس و بررسي علائم و سابقه پزشكي او، دكتر معالج انجام آزمايشات زير را تجويز مي‌كند:

اشعه ايكس - ولولوس

 • آزمايش مدفوع براي بررسي وجود خون
 • اشعه ايكس براي بررسي نواحي مختلف شكم
 • آزمايش خون
 • سيگموئيدوسكوپي

گزينه هاي درمان ولولوس 

معمولا سريع ترين راه براي درمان پيچ خوردگي روده عمل جراحي است. براي از بين بردن ولولوس روده با جراحي، ابتدا پزشك برش كوچكي در شكم و در نزديكترين ناحيه به پيچ خوردگي ايجاد مي‌كند تا آن را برطرف كند.

اگر در اثر پيچ خوردگي شديد، بخشي از روده به دليل عدم جريان خون از بين رفته باشد، پزشك حين جراحي آن قسمت را خارج مي‌كند. در نهايت روده به حالت طبيعي خود برمي‌گردد و جريان خون مجدد به ناحيه مورد نظر مي‌رسد.

منبع

امتیاز:
بازدید: 6
برچسب:
:
[ 1399/7/23  ] [ ۱۴ ] [ darmanblog ] [ ]
كاربرد آندوسكوپي چيست و چه خطراتي دارد؟

يكي از روشهاي پركاربرد براي تشخيص بيماريها آندوسكوپي ميباشد. اين روش شامل بررسي اعضاي داخلي بدن بدون ايجاد برش‌هاي بزرگ است. معمولاً آندوسكوپي‌ از طريق دهان و يا مقعد انجام مي شود، اما احتمال دارد براي برخي از آندوسكوپي‌ها از ساير روش‌ها مانند ايجاد برش‌هاي بسيار كوچك استفاده شود.

در اين روش پزشك با استفاده از ابزاري مخصوص اندام‌هاي داخلي و عروق بدن را مورد بررسي قرار مي‌دهد. آندوسكوپ لوله اي بلند و انعطاف پذير است، كه داراي دوربين و روشنايي است و تصوير تهيه شده از آن بر روي مانيتور قابل مشاهده مي باشد. در برخي مواد و در صورت لزوم از آندوسكوپي براي دريافت نمونه بافت و يا همان بيوپسي نيز استفاده مي شود.

انواع روش‌هاي آندوسكوپي‌

آندوسكوپي بسته به موضع مورد بررسي به انواع مختلفي تقسيم مي شود كه عبارتند از :

 • آندوسكوپي (مشاهده دستگاه گوارش فوقاني، يا همان مري و معده روده كوچك از طريق دهان)
 • لاپاروسكوپي (مشاهده شكم يا لگن از طريق از طريق برش كوچك در نزديكي موضع)
 • لارنگوسكوپي (مشاهده حنجره از طريق دهان يا گوش و بيني)
 • سيگموئيدوسكوپي (مشاهده راست روده و قسمت تحتاني روده بزرگ كه به عنوان روده بزرگ سيگموئيد شناخته مي شود.از طريق مقعد)
 • پلوروسكوپي (مشاهده بين ريه ها و ديواره سينه از طريق ايجاد برش كوچك در قفسه سينه)
 • آرتروسكوپي (مشاهده مفاصل از طريق يك برش كوچك در نزديكي مفصل)
 • برونكوسكوپي : ( مشاهده ريه ها، بيني و يا دهان از طريق دهان)
 • كولونوسكوپي (مشاهده روده بزرگ از طريق مقعد)
 • سيستوسكوپي (مشاهده مثانه از طريق مجاري ادراري)
 • هيستروسكوپي  (مشاهده داخل رحم يا واژن از طريق واژن)

كاربرد آندوسكوپي

اين روش بيشتر كاربرد تشخيصي دارد، البته در برخي موارد ممكن است از اين تجهيز به منظور دريافت نمونه از بافت نيز استفاده نمود. يكي ديگر از كاربرد هاي اين روش  در طي عمل جراحي براي تشخيص دقيق موضع مورد نظر و يا تومور است. معمولاً پزشك براي تشخيص بيماري هاي زير از اين روش تشخيصي استفاده مي نمايد.

 • بيماري هاي التهابي روده (IBD)
 • زخم معده
 • يبوست مزمن
 • پانكراس
 • سنگهاي صفراوي
 • سرطان هاي دستگاه گوارش
 • خونريزي غير قابل توجيه در دستگاه گوارش، واژن و …
 • عفونت
 • انسداد مري
 • ريفلاكس معده (GERD)

ادامه مطلب آندوسكوپي

امتیاز:
بازدید: 16
برچسب:
:
[ 1399/6/26  ] [ ۱۰ ] [ darmanblog ] [ ]
چگونگي نشستن در مبتلايان به بواسير يا هموروئيد

نشستن زياد در طول روز مي‌تواند عوارض زيادي براي انسان داشته باشد كه شايع ترين آن بواسير يا هموروئيد است. بر اساس تحقيقاتي كه انجام شده اغلب افراد بيش از 12 ساعت در روز را در حالت نشسته سر مي‌كنند كه اين براي بدن امري غير طبيعي است.

وقتي زياد مي‌نشينيد، فشار زيادي به مقعد وارد مي‌شود و اين افزايش فشار باعث تورم رگ‌هاي ديواره مقعد و ايجاد بيماري هموروئيد مي‌شود. معمولا بعد از مدتي علائم آزاردهنده اين بيماري مثل خونريزي مقعدي، درد و بيرون زدگي در ناحيه مقعد احساس مي‌شود كه براي بيمار آزاردهنده است.

بواسير را در مراحل ابتدايي مي‌توان كنترل كرد و يا از از بروز آن پيشگيري كرد. رعايت يكسري از نكات براي اين كار لازم است كه در ادامه به بررسي آنها مي‌پردازيم:

نحوه نشستن در توالت

نشستن روي توالت

يكي از عواملي كه هموروئيد را تشديد مي‌كند، زور زدن زياد و نحوه نشستن نامناسب در توالت است. اگر از توالت فرنگي استفاده مي‌كنيد، بهتر است نوع نشستن خود را طوري تنظيم كنيد كه زاويه بين پاها و بالا تنه كمتر باشد و كمي به سمت جلو خم شويد تا فشار كمتري به مقعد و ركتوم وارد شود.

هنگام استفاده از توالت ايراني، اين زاويه خود به خود ايجاد مي‌شود اما باز هم زور زدن زياد مي‌تواند باعث ايجاد يا تشديد هموروئيد شود. همچنين بسيار مهم است كه اجابت مزاج را به تاخير نياندازيد، چون اين امر فشار داخل ركتوم و مقعد را افزايش مي‌دهد.

 

منبع: كلينيك پايتخت

امتیاز:
بازدید: 15
برچسب:
:
[ 1399/5/11  ] [ ۱۱ ] [ darmanblog ] [ ]
علائم ميكروب معده چيست و چگونه درمان مي‌شود؟

ميكروب معده يا هليكوباكتر پيلوري نوعي باكتري است كه وارد بدن انسان شده و در معده و دستگاه گوارش باقي مي‌ماند. با گذشت چندين سال، اين ميكروب ها باعث ايجاد زخم در معده يا قسمت بالايي روده كوچك مي‌شوند و در نهايت ممكن است سرطان روده و معده را ايجاد كنند.

آمار اين عارضه در مناطقي كه به آب سالم دسترسي ندارند، بالاتر است. همچنين خطر بروز آن در ميان كودكان بيشتر از بزرگسالان است.

بيش از 70 درصد مردم جهان اين ميكروب را در بدنشان دارند اما بسياري از آنها به زخم معده يا مشكلاتي شبيه به اين دچار نمي‌شوند.

با تغيير در عادات تغذيه اي و رعايت بهداشت مي‌توان از ورود اين ميكروب به معده و روده پيشگيري كرد. به علاوه در حال حاضر داروهايي وجود دارند كه به از بين بردن اين ميكروب ها و بهبود خونريزي و درد اين عارضه كمك مي‌كنند. در ادامه به بررسي بيشتر ميكروب روده مي‌پردازيم:

ميكروب معده چگونه عمل مي‌كند؟

باكتري معده

معده داراي يك غشاي داخلي است كه در برابر اسيدي كه براي هضم غذا ترشح مي‌شود، از آن محافظت مي‌كند. وقتي هليكوباكتر پيلوري وارد معده مي شود، به مرور زمان غشاي داخلي را تخريب مي كند و اسيد معده به ديواره آن آسيب رسانده و باعث ايجاد زخم مي‌شود.

البته ممكن است زخم معده ناشي از عوامل ديگري مثل استفاده بيش از حد از الكل، عوامل عصبي و شيميايي (مثل استفاده طولاني از برخي داروها) ايجاد شود.

علائم ميكروب معده

همانطور كه در بالا اشاره شد، بيشتر افراد در دوران كودكي به اين ميكروب مبتلا مي‌شوند. ممكن است بعد از سال ها نشانه هاي وجود اين ميكروب آشكار شود. حتي بسياري از افرادي كه اين ميكروب را در معده خود دارند دچار زخم يا مشكلاتي از اين دست نمي‌شوند. سوالي كه براي پزشكان ايجاد مي‌شود اين است كه چرا برخي افراد به اين زخم مبتلا مي‌شوند؟

شايع ترين نشانه هاي ميكروب معده يا هليكوباكتر شامل:

 • معده درد
 • سوزش و زخم معده
 • نفخ شكم
 • حالت تهوع
 • بي اشتهايي
 • آروغ زدن زياد
 • كاهش وزن
 • استفراغ

چه زماني به دكتر مراجعه كنيم؟

هر يك از علائم بالا را به مدت طولاني احساس كرديد، بهتر است براي بررسي بيشتر به پزشك مراجعه كنيد تا مشكلتان تشخيص داده شود. اگر با موارد زير روبرو شديد بايد بصورت اورژانسي نزد پزشك برويد:

تشخيص

تشخيص ميكروب معده

براي شروع، پزشك از شما در مورد سوابق پزشكي، علائم و داروهاي مصرفي سؤال مي كند. سپس معاينه جسمي انجام ميشود و شكم از نظر تورم، حساسيت و درد مورد بررسي قرار مي گيرد. ساير آزمايشاتي كه ممكن است انجام شود، به اين شرح است:

 • آزمايش خون و مدفوع : اين آزمايش مي‌تواند به يافتن عفونت روده يا همان ميكروب روده كمك كند.
 • تست تنفس اوره : براي اين آزمايش بيمار مايع مخصوصي به نام اوره را مي‌نوشد. سپس در كيسه اي مخصوص تنفس مي كند. اين كيسه براي بررسي به آزمايشگاه فرستاده ميشود. در صورتي كه بيمار مبتلا به هليكوباكتر پيلوري باشد، باكتري ها اوره موجود در بدن شما را به دي اكسيد كربن تبديل مي‌كنند.
 • آندوسكوپي فوقاني دستگاه گوارش : براي اين آزمايش از لوله اي با دوربين كوچك به نام آندوسكوپ استفاده ميشود. اين لوله تا پايين گلو و معده و قسمت فوقاني روده كوچك شما را بررسي مي كند. مي توان از آندوسكوپي براي دريافت نمونه نيز استفاده نمود.
 • اسكن توموگرافي كامپيوتري (CT) : اين روش پرتونگاري قدرتمندي است كه تصاوير واضحي را از قسمت داخلي بدن شما در اختيار پزشك قرار مي‌دهد.

درمان ميكروب معده

بهترين راه از بين بردن ميكروب روده، مصرف دارو است. برخي از نمونه هاي داروي ميكروب روده عبارتند از:

 • آنتي بيوتيك ها : اين دسته از داروها براي از بين بردن باكتري هاي موجود در بدن موثر هستند، مثل آموكسي سيلين، كلاريترومايسين (با اكسين) ، مترونيدازول (پرژيليل)، تتراسايكلين (دومايسين) يا تينيدازول (Tindamax) نمونه هايي از آنتي بيوتيك هاي موثر هستند.
 • داروهايي كه ميزان اسيد موجود در معده شما را كاهش مي دهند : مثل امپرازول ( نكسيوم )، لانسوپرازول (پريواسيد)، امپرازول (Prilosec)، پنتوپرازول (پروتونيكس) از مهمترين اين داروها هستند.
 • سوسماليسيل بيسموت : مصرف اين دارو به همراه آنتي بيوتيك ها به از بين بردن ميكروب روده كمك مي كند.
 • داروهايي كه هيستامين شيميايي را مسدود مي كنند، باعث مي شوند معده اسيد بيشتري توليد كند. سايمتيدين (تاگامت)، فاموتيدين (Fluxid، پپسيد)، نيزاتيدين (اكسيد)، و يا رانيتيدين (زانتاك). از اين دست داروها به شمار مي رود.

دوره مصرف اين داروها در حدود 2 هفته است اما بهتر است در رابطه با دوره مصرف و نيز ميزان داروي دريافتي با پزشك خود مشورت نماييد. اگر به روش صحيح از آنتي بيوتيك ها استفاده نكنيد، باكتري هاي بدن مقاوم تر شده و عفونت ايجاد شده به سختي برطرف ميشود. معمولاً حدود 1-2 هفته پس از اتمام درمان، پزشك مجدداً آزمايش نفس يا مدفوع را تكرار مي‌كند تا در مورد از بين رفتن عفونت مطمئن شود.

ميكروب معده - كلينيك پايتخت

امتیاز:
بازدید: 33
برچسب:
:
[ 1399/4/9  ] [ ۱۴ ] [ darmanblog ] [ ]
مشاهده تصاوير و عكس شقاق مقعدي

يكي از عارضه هاي مقعدي كه بخش زيادي از افراد آن را تجربه مي كنند شقاق يا زخم مقعد است. ديواره هاي مقعد به شدت حساس است و هرگونه ايجاد فشار به دليل يبوست يا خشكي مدفوع و حتي عوامل ديگر، مي‌تواند باعث بروز بيماري در اين ناحيه شود. در عكس شقاق مشاهده مي‌كنيد كه در نوع حاد اين بيماري، زخمي كه در مقعد ايجاد شده سطحي است اما اگر به موقع براي درمان آن اقدام نشود اين زخم عميق تر شده و به عضلات اسفنكتر هم آسيب مي‌رساند كه در اين شرايط فرد دچار شقاق مزمن مي‌شود.

علائم ظاهري شقاق

مبتلايان به اين بيماري معمولا علائم آزاردهنده اي مثل خارش، سوزش شديد، قرمزي و درد و خونريزي از مقعد را هنگام اجابت مزاج تجربه مي‌كنند. به دليل بعضي از علائم مشابه شقاق با بواسير، گاهي اين دو بيماري با يكديگر اشتباه گرفته مي‌شوند كه در اينجا با مشاهده عكس شقاق مقعدي و آشنايي با شكل ظاهري اين بيماري، مي‌توانيد به راحتي اين عارضه را تشخيص دهيد.

شكل ظاهري شقاق

 

در رابطه با سن شيوع اين بيماري هم بايد گفت كه اين بيماري در هر سني ممكن است بروز پيدا كند و در بسياري از موارد اين بيماري در كودكان هم مشاهده مي شود. اما زناني كه به تازگي زايمان كرده اند بيشتر در معرض ابتلا به شقاق مي باشند.

همچنين در تصاوير زير با روش هاي درمان شقاق با ليزر و جراحي بيشتر آشنا مي شويد. اين نكته را هم در نظر داشته باشيد كه بدون تشخيص و تجويز پزشك از روش هاي خانگي و خود درماني استفاده نكنيد تا مراحل درمان بيماري با مشكل موجه نشود.

تصاوير درمان شقاق

 

عكس شقاق مقعدي - كلينيك پايتخت

امتیاز:
بازدید: 23
برچسب:
:
[ 1399/3/19  ] [ ۱۲ ] [ darmanblog ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By weblogiran :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 12
دیروز : 6
افراد آنلاین : 1
همه : 1108
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب