درمان بلاگ
آشنايي با ليزر و كاربرد آن در درمان بيماري ها
روش‌هاي عمل فيستول مقعدي – فيلم عمل جراحي فيستول

آيا عمل جراحي فيستول تنها راه درمان اين بيماري است؟ مي‌دانيم كه اين بيماري در واقع ايجاد نوعي حفره يا مجراي غير طبيعي بين دو عضو از بدن مي‌باشد. اين عارضه بيشتر در ناحيه مقعد و ركتوم شايع است. وقتي بين قسمت انتهايي روده (ركتوم) و ديواره مقعد اتصال ايجاد مي‌شود، فرد به فيستول مقعدي مبتلا شده است.

مشاهده التهاب و تورم در اطراف مقعد، احساس درد، خارش و خونريزي مقعدي از علائم فيستول است كه بيمار ممكن است آنها تجربه كند. مشاهده عكس فيستول مقعدي مي‌تواند به شما كمك كند كه علائم اين عارضه را بهتر بشناسيد. اما براي تشخيص قطعي بيماري بايد به پزشك مراجعه كنيد تا معاينات باليني انجام شود.

فيستول با عفونت همراه است و گاها بيماران شاهد ترشح چرك هستند، بنابراين استفاده از دارو و روش‌هاي خانگي تأثير چنداني در درمان فيستول نخواهد داشت. راهي كه معمولا براي از بين بردن عفونت و مجراي ايجاد شده در اين بيماري توسط پزشك پيشنهاد مي‌شود، عمل فيستول است.

گزينه‌هاي مختلفي در درمان پزشكي اين بيماري وجود دارد كه شامل روش ليزر يا جراحي به روش هاي قديمي است. با در نظر گرفتن شرايط بيمار و هزينه عمل يك گزينه به عنوان درمان قطعي بيماري انتخاب مي‌شود. در ادامه اين مقاله روش‌هاي جراحي فيستول را يك به يك بررسي خواهيم كرد:

عمل فيستولوتومي

يكي از پركاربردترين روش هاي جراحي فيستول است كه بعد از شناسايي نوع اين عارضه، جراح اقدام به برداشت بافت بيماري و همچنين تخليه عفونت شكل گرفته در آن مي‌كند. در حقيقت محل ايجاد بيماري بطور كامل برش داده مي‌شود تا كاملا تخليه شود و براي ترميم اين زخم حدودا ۲ ماه زمان لازم است.

نكته قابل توجه در جراحي اين عارضه، كاهش خطر آسيب ديدن عضلات اسفنكتر است. تخصص و دقت بالاي پزشك براي پيشگيري از اين آسيب، از اهميت بالايي برخوردار است و ريسك جراحي را كاهش مي‌دهد. البته براي يك جراحي موفق موارد ديگري مثل محل قرار گيري و پيچيدگي بيماري هم بسيار مهم است.

روش استن

در بالا اشاره شد كه مجراي ايجاد شده در فيستول معمولا از عفونت پر مي‌شود. در روش استن با قرار دادن لوله تخليه يا نخ بخيه در اين حفره به مدت ۶ الي ۱۲ هفته به تخليه عفونت و باز ماندن اين مجرا كمك مي كنند. ممكن است بعد از روش استن، عمل جراحي فيستول هم انجام شود. معمولا اين روش براي نوع پيچيده اين بيماري كه بخشي از عضلات اسفنكتر را درگير ميكند كاربرد دارد.

جراحي فيستول با روش پلاگين بيولوژيكي

در اين روش نوعي بافت انساني به نام پلاگين بيولوژيكي كه از روده گرفته مي‌شود، به مجراي داخلي ايجاد شده توسط فيستول بخيه زده مي‌شود. اين پلاگين باعث ترميم و رشد بافت جديد در ناحيه بيماري شده و منجر به بهبود و درمان آن خواهد شد. ميزان موفقيت عمل فيستول در اين روش ۸۰% است و نياز به بستري شدن در بيمارستان دارد. به علاوه بيمار بايد ريسك عوارض احتمالي بعد از عمل را هم بپذيرد.

پلاگين بيولوژيكي

فلپ اندواسمنت

يكي ديگر از روش هاي عمل فيستول است كه با استفاده از ساير بافت هاي بدن مثل پوست نواحي اطراف مقعد و يا بخشي از بافت روده، مجراي ايجاد شده ترميم مي‌شود. ريسك عود مجدد بيماري در اين روش بالاست و به همين دليل كمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

 

مشاهده مطلب كامل در اينجا

امتیاز:
بازدید: 9
برچسب:
:
[ 1399/7/13  ] [ ۱۳ ] [ darmanblog ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By weblogiran :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 10
دیروز : 6
افراد آنلاین : 1
همه : 1106
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب