درمان بلاگ
آشنايي با ليزر و كاربرد آن در درمان بيماري ها
علت ايجاد آبسه مقعدي و راه‌هاي تشخيص و درمان اين عارضه

آبسه وضعيتي دردناك و آزار دهنده است كه به تجمع عفونت در زير پوست اطراف مقعد گفته مي‌شود. آبسه مقعدي، متداول ترين نوع اين عارضه است كه در نتيجه عفوني شدن غدد كوچك در اطراف مقعد شكل مي‌گيرد. اين مشكل به شكل برجستگي قرمز رنگي مشاهده مي‌شود كه معمولاً لمس آن دردناك است. آبسه‌هاي مقعدي كه در بافت هاي عميق تر قرار دارند كمتر شايع هستند و به ندرت مشاهده مي‌شوند.

حدود ۵۰٪ بيماران مبتلا به آبسه مقعدي به عارضه اي به نام فيستول مبتلا مي‌شوند. فيستول يك تونل كوچك است كه بين محل آبسه و پوست اطراف مقعد ايجاد مي‌شود. در ادامه به بررسي بيشتر اين بيماري و نحوه درمان آن مي‌پردازيم:

علت بيماري

اين بيماري در اثر عوامل مختلفي ايجاد مي‌شود، سه دليل مهم براي ايجاد اين عارضه عبارتند از:

 • شقاق مقعدي (بريدگي عميق در مقعد)
 • عفونت‌هاي مقاربتي يا بيماري هاي آميزشي
 • انسداد غدد مقعدي

اما افرادي با شرايط زير بيشتر در معرض اين بيماري قرار مي‌گيرند.

 • بيماران مبتلا به كوليت
 • بيماري التهابي روده مانند بيماري كرون يا كوليت اولسراتيو
 • بيماران ديابتي
 • بيماران مبتلا به ديورتيكوليت
 • بيماري التهابي لگن
 • افرادي كه با شركاي جنسي مختلف رابطه برقرار مي‌كنند.
 • مصرف داروهايي مثل پردنيزون

علائم آبسه مقعدي

اگر علائم زير را داريد، ممكن است به آبسه مقعد دچار شده باشيد:

 • درد، احساس درد به خصوص در مواردي كه هنگام نشستن ضربان دار شده و يا درد تشديد شود
 • تحريك پذيري پوست در اطراف مقعد، از جمله تورم، قرمزي و حساسيت
 • تخليه چرك و عفونت
 • يبوست يا تخليه روده با درد شديد

تب و لرز از ديگر علائم اين بيماري است كه به ندرت اتفاق مي‌افتد. ولي اگر اين علائم وجود داشته باشند، به اين معني است كه عفونت شديدي در محل آبسه ايجاد شده است.

تشخيص

معمولاً در درجات اول بيماري با معاينه باليني مشخص مي شود، اما براي پيدا كردن علت اصلي اين عارضه و بيماري زمينه اي مثل عفونت هاي مقاربتي يا بيماريهاي التهابي پزشك انجام سونوگرافي، سي تي اسكن يا MRI را نيز توصيه مي‌كند.

درمان آبسه مقعدي

تخليه سريع آبسه با جراحي به خصوص قبل از فوران چرك و عفونت آن بسيار مهم است. آبسه‌هاي مقعدي سطحي را مي‌توان در مطب پزشك با استفاده از بي حس كننده موضعي تخليه كرد. آبسه بزرگ يا عميق تر مقعد بايد در بيمارستان و تحت بيهوشي تخليه شوند.

از تخليه آبسه در منزل و در شرايط غير بهداشتي به شدت پرهيز كنيد. اين كار نه تنها به درمان بيماري كمك نمي كند. بلكه با عدم تخليه كامل عفونت، ميتواند موجب تشديد بيماري و يا ايجاد فيستول شود.

بعد از تخليه عفونت، براي بيشتر افراد داروهايي براي تسكين درد تجويز مي شود. مصرف داروهاي آنتي بيوتيك نيز براي جلوگيري از تشديد مجدد عفونت الزامي است. اگر پزشك مصرف  آنتي بيوتيك را تجويز كرد دوره دارويي خود را براي جلوگيري از عود بيماري كامل كنيد.

نشستن در وان آب گرم (sitz) نيز ميتواند در تسكين علائم شما بعد از جراحي موثر باشد. اگر فرد به يبوست دچار شود، مصرف نرم كننده هاي مدفوع براي كاهش ناراحتي و درد هنگام تخليه روده نيز توصيه ميشود.

احتمال اينكه آبسه مقعدي مجدداً عفونت كند، وجود دارد، بنابراين توصيه ها  پزشك را جدي بگيريد.

 

آبسه مقعدي - دكتر بيژن عابديان

امتیاز:
بازدید: 3
برچسب:
:
[ 1399/7/27  ] [ ۱۶ ] [ darmanblog ] [ ]
روش‌هاي عمل فيستول مقعدي – فيلم عمل جراحي فيستول

آيا عمل جراحي فيستول تنها راه درمان اين بيماري است؟ مي‌دانيم كه اين بيماري در واقع ايجاد نوعي حفره يا مجراي غير طبيعي بين دو عضو از بدن مي‌باشد. اين عارضه بيشتر در ناحيه مقعد و ركتوم شايع است. وقتي بين قسمت انتهايي روده (ركتوم) و ديواره مقعد اتصال ايجاد مي‌شود، فرد به فيستول مقعدي مبتلا شده است.

مشاهده التهاب و تورم در اطراف مقعد، احساس درد، خارش و خونريزي مقعدي از علائم فيستول است كه بيمار ممكن است آنها تجربه كند. مشاهده عكس فيستول مقعدي مي‌تواند به شما كمك كند كه علائم اين عارضه را بهتر بشناسيد. اما براي تشخيص قطعي بيماري بايد به پزشك مراجعه كنيد تا معاينات باليني انجام شود.

فيستول با عفونت همراه است و گاها بيماران شاهد ترشح چرك هستند، بنابراين استفاده از دارو و روش‌هاي خانگي تأثير چنداني در درمان فيستول نخواهد داشت. راهي كه معمولا براي از بين بردن عفونت و مجراي ايجاد شده در اين بيماري توسط پزشك پيشنهاد مي‌شود، عمل فيستول است.

گزينه‌هاي مختلفي در درمان پزشكي اين بيماري وجود دارد كه شامل روش ليزر يا جراحي به روش هاي قديمي است. با در نظر گرفتن شرايط بيمار و هزينه عمل يك گزينه به عنوان درمان قطعي بيماري انتخاب مي‌شود. در ادامه اين مقاله روش‌هاي جراحي فيستول را يك به يك بررسي خواهيم كرد:

عمل فيستولوتومي

يكي از پركاربردترين روش هاي جراحي فيستول است كه بعد از شناسايي نوع اين عارضه، جراح اقدام به برداشت بافت بيماري و همچنين تخليه عفونت شكل گرفته در آن مي‌كند. در حقيقت محل ايجاد بيماري بطور كامل برش داده مي‌شود تا كاملا تخليه شود و براي ترميم اين زخم حدودا ۲ ماه زمان لازم است.

نكته قابل توجه در جراحي اين عارضه، كاهش خطر آسيب ديدن عضلات اسفنكتر است. تخصص و دقت بالاي پزشك براي پيشگيري از اين آسيب، از اهميت بالايي برخوردار است و ريسك جراحي را كاهش مي‌دهد. البته براي يك جراحي موفق موارد ديگري مثل محل قرار گيري و پيچيدگي بيماري هم بسيار مهم است.

روش استن

در بالا اشاره شد كه مجراي ايجاد شده در فيستول معمولا از عفونت پر مي‌شود. در روش استن با قرار دادن لوله تخليه يا نخ بخيه در اين حفره به مدت ۶ الي ۱۲ هفته به تخليه عفونت و باز ماندن اين مجرا كمك مي كنند. ممكن است بعد از روش استن، عمل جراحي فيستول هم انجام شود. معمولا اين روش براي نوع پيچيده اين بيماري كه بخشي از عضلات اسفنكتر را درگير ميكند كاربرد دارد.

جراحي فيستول با روش پلاگين بيولوژيكي

در اين روش نوعي بافت انساني به نام پلاگين بيولوژيكي كه از روده گرفته مي‌شود، به مجراي داخلي ايجاد شده توسط فيستول بخيه زده مي‌شود. اين پلاگين باعث ترميم و رشد بافت جديد در ناحيه بيماري شده و منجر به بهبود و درمان آن خواهد شد. ميزان موفقيت عمل فيستول در اين روش ۸۰% است و نياز به بستري شدن در بيمارستان دارد. به علاوه بيمار بايد ريسك عوارض احتمالي بعد از عمل را هم بپذيرد.

پلاگين بيولوژيكي

فلپ اندواسمنت

يكي ديگر از روش هاي عمل فيستول است كه با استفاده از ساير بافت هاي بدن مثل پوست نواحي اطراف مقعد و يا بخشي از بافت روده، مجراي ايجاد شده ترميم مي‌شود. ريسك عود مجدد بيماري در اين روش بالاست و به همين دليل كمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

 

مشاهده مطلب كامل در اينجا

امتیاز:
بازدید: 9
برچسب:
:
[ 1399/7/13  ] [ ۱۳ ] [ darmanblog ] [ ]

كيست مويي يا سينوس پيلونيدال يك عفونت مزمن پوستي آزار دهنده است. همانطور كه در عكس كيست مويي مشاهده مي كنيد اين كيست در اثر برگشت مو به داخل پوست و رشد آن در داخل پوست، در پايين كمر بين دو كفل ايجاد مي شود.

كيست مويي معمولا به صورت چند سوراخ كوچك حاوي عفونت نمود پيدا مي كند و در اثر بسته شدن اين سوراخ ها آبسه هاي دردناكي ايجاد مي شود.

عكس كيست مويي

كيست مويي با نشانه هايي ناخوشايندي مانند درد، خونريزي، ترشحات بد بو، سوزش و خارش بروز مي كند و در ادامه براي تشخيص به موقع تعدادي عكس كيست مويي آورده ايم، اما توجه كنيد كه براي تشخيص قطعي كيست مويي بايد به متخصص جراحي مراجعه كنيد.

تصاوير كيست مويي

مجموعي از عوامل داخلي همچون تغييرات هورموني در دوران بلوغ و رشد موهاي زائد ضخيم و عوامل خارجي همچون اصطكاك پوست بدن با لباس تنگ و نشستن هاي بسيار طولاني مي تواند از دلايل ايجاد كيست مويي باشد اگر چه تا به امروز علت قطعي آن مشخص نشده است اما با تصحيح سبك زندگي و رعايت نكاتي ساده مانند رعايت بهداشت، اصلاح منظم موهاي زائد، پرهيز از پوشيدن لباس هاي تنگ و نشستن طولاني قابل پيشگيري مي باشد.

همانطور كه كاملا مشهود است درمان به موقع كيست مويي قبل از تشديد و عفونت از اهميت بسياري برخوردار است زيرا اين بيماري بسيار پيشرونده بوده و بهتر است با مشاهده اولين علائم به پزشك مراجعه نماييد تا پزشك بهترين درمان را براي شما آغاز نمايد. در ادامه تصاويري از بعد از درمان كيست مويي با ليزر و جراحي آورده ايم، همانطور كه مشخص است بعد از بعد از ليزر كيست مويي آثار زخم كمتري مانده است.

عكس كيست مويي بعد از جراحي

در تصوير بالا سمت چپ بعد از جراحي كيست مويي است و در سمت راست بعد از درمان كيست مويي با ليزر است در اين روش خبري از بريدن بافت هاي سالم اطراف كيست نيست و با كمترين دردو آسيب به بافت هاي اطراف انجام مي‌شود.

تصاوير بعد از جراحي و درمان كيست مويي با ليزر

در تصوير بالا عكس راست زخم بعد از جراحي سنتي كيست مويي مشخص است و در عكس چپ بعد از ليزر كيست مويي است، همانطور كه مشاهده مي‌كنيد آثار كمتري از زخم بر روي پوست باقي مانده است.

 

منبع: https://darmanlaser.com/blog/%d8%b9%da%a9%d8%b3-%da%a9%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%85%d9%88%db%8c%db%8c/

امتیاز:
بازدید: 27
برچسب:
:
[ 1399/3/20  ] [ ۱۲ ] [ darmanblog ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By weblogiran :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 24
دیروز : 6
افراد آنلاین : 1
همه : 1120
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب