درمان بلاگ
آشنايي با ليزر و كاربرد آن در درمان بيماري ها

روند كشف و توليد واكسن معمولا ۱۰ تا ۱۵ سال طول مي‌كشد اما اين بار دولت‌ها و شركت‌هاي پيشروي داروساز طي همكاري با يكديگر اميدوارند واكسن اين بيماري و راهي براي پايان دادن به اين بيماري عالم‌گير را تا پايان سال جاري ميلادي (۲۰۲۰) ارائه كنند.

 

https://www.tabnak.ir/

 

اين تلاش‌ها در حالي صورت مي‌گيرد كه چندي پيش تدروس آدهانوم، دبيركل سازمان جهاني بهداشت با اشاره به اين‌كه تعدادي واكسن در مرحله سوم آزمايش باليني هستند و اميد است كه به‌زودي تعدادي واكسن مؤثر كه به پيشگيري از ابتلا به ويروس كمك مي‌كند در اختيار قرار گيرد، تأكيد كرد: در حال حاضر هيچ راه حل جادويي وجود ندارد و ممكن است واكسن ويروس كرونا هرگز به دست نيايد و مسير عادي‌سازي زندگي طولاني باشد. به همين خاطر كشورها بايد به دستورالعمل‌هاي سلامت پايبند باشند و انتقال ويروس از طريق اجتماعات را محدود كنند.

از ۲۶ واكسني كه در حال آزمايش روي انسان است، تنها تعداد اندكي از آن‌ها وارد مرحله سوم آزمايش شدند، يعني آخرين مرحله پيش از آن‌كه مجوزهاي لازم را گرفته يا درخواستش رد شود.

بنابر گزارش اخير روزنامه اينديپندنت،‌ گرچه هنوز خيلي زود است كه بگوييم كدام يك از اين واكسن‌ها موفقيت‌آميز خواهند بود اما در ادامه نگاهي به واكسن‌هاي پيشرو مي‌اندازيم و خواهيم ديد هر يك در چه مرحله‌اي قرار دارند و طي ماه‌هاي آينده كي مي‌توانيم منتظر عرضه آن‌ها در بازار باشيم؟

چگونه عمل مي‌كند؟

واكسن دانشگاه آكسفورد يك ويروس تضعيف شده حامل اين بيماري است و با مهندسي ژنتيكي ويروسي كه باعث ابتلاي شامپانزه‌ها به سرماخوردگي معمولي مي‌شود خلق شده است. اين ويروس تضعيف شده به قطع باعث بروز هيچ بيماري در انسان نشده است و به گونه‌اي دستكاري شده تا شاخك‌هاي پروتئيني، مانند آنچه در ويروس سارس-كوو-۲ موجود است، داشته باشد كه ابزار حمله اين ويروس براي هدف قرار دادن سلول‌هاي بدن انسان است.

به گفته پروفسور اندرو پولارد، رئيس اين تحقيقات، وقتي اين ماده ژنتيكي وارد بدن انسان مي‌شود به سيستم ايمني بدن كمك مي‌كند تا ويروس سارس-كوو-۲ را تشخيص دهد.

آخرين اخبار آن چيست؟

در تحقيقي كه ماه گذشته در نشريه علمي «لانست» منتشر شد دانشمندان گفتند اين واكسن واكنش مصون دوگانه‌اي در ۱۰۷۷ داوطلب ۱۸ تا ۵۵ ساله كه آن را دريافت كرده بودند ايجاد كرد و ظرف ۱۴ روز پس از دريافت، واكنش توليد لنفوسيت‌ تي در سيستم ايمني بدن را برانگيخته و ۲۸ روز پس از تزريق باعث ايجاد پادتن ويروس كرونا در بدن مي‌شود.

به آزمايش‌هاي بيشتري نياز است تا مشخص شود اين مصونيت چقدر در بدن فرد باقي مي‌ماند. همچنين هنوز مشخص نيست آيا اين واكسن مي‌تواند جلوي بيمار شدن افراد را بگيرد يا فقط باعث تضعيف علائم كوويد-۱۹ مي‌شود.

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كرونا، واكسن كرونا، كويد 19،
موضوع:
[ ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۲۳:۳۲ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
چگونگي نشستن در مبتلايان به بواسير يا هموروئيد

نشستن زياد در طول روز مي‌تواند عوارض زيادي براي انسان داشته باشد كه شايع ترين آن بواسير يا هموروئيد است. بر اساس تحقيقاتي كه انجام شده اغلب افراد بيش از 12 ساعت در روز را در حالت نشسته سر مي‌كنند كه اين براي بدن امري غير طبيعي است.

وقتي زياد مي‌نشينيد، فشار زيادي به مقعد وارد مي‌شود و اين افزايش فشار باعث تورم رگ‌هاي ديواره مقعد و ايجاد بيماري هموروئيد مي‌شود. معمولا بعد از مدتي علائم آزاردهنده اين بيماري مثل خونريزي مقعدي، درد و بيرون زدگي در ناحيه مقعد احساس مي‌شود كه براي بيمار آزاردهنده است.

بواسير را در مراحل ابتدايي مي‌توان كنترل كرد و يا از از بروز آن پيشگيري كرد. رعايت يكسري از نكات براي اين كار لازم است كه در ادامه به بررسي آنها مي‌پردازيم:

نحوه نشستن در توالت

نشستن روي توالت

يكي از عواملي كه هموروئيد را تشديد مي‌كند، زور زدن زياد و نحوه نشستن نامناسب در توالت است. اگر از توالت فرنگي استفاده مي‌كنيد، بهتر است نوع نشستن خود را طوري تنظيم كنيد كه زاويه بين پاها و بالا تنه كمتر باشد و كمي به سمت جلو خم شويد تا فشار كمتري به مقعد و ركتوم وارد شود.

هنگام استفاده از توالت ايراني، اين زاويه خود به خود ايجاد مي‌شود اما باز هم زور زدن زياد مي‌تواند باعث ايجاد يا تشديد هموروئيد شود. همچنين بسيار مهم است كه اجابت مزاج را به تاخير نياندازيد، چون اين امر فشار داخل ركتوم و مقعد را افزايش مي‌دهد.

 

منبع: كلينيك پايتخت


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ] [ ۱۱:۱۳:۵۳ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]

شنيدن صداي غرغر شكم به علت صداهاي ساخته شده در داخل روده كوچك و بزرگ است. اين صداها معمولا در طول هضم غذا شنيده مي‌شوند. صداي داخل شكم، شبيه صداهاي توخالي و يا صدايي چيزي است كه در داخل آب در حال حركت است. در حالي كه صداهاي روده اغلب يك اتفاق عادي و مكرر است، اما صداهاي غير منتظره يا صداي بلند ممكن است يك بيماري زمينه اي در دستگاه گوارش را نشان دهد.

صداي غرغر شكم صداهاي ساخته شده در داخل روده كوچك و بزرگ است. اين صداها معمولا در طول هضم غذا شنيده مي‌شوند. صداي داخل شكم، شبيه صداهاي توخالي و يا صدايي چيزي است كه در داخل آب در حال حركت است. در حالي كه صداهاي روده اغلب يك اتفاق عادي و مكرر است، اما صداهاي غير منتظره يا صداي بلند ممكن است يك بيماري زمينه اي در دستگاه گوارش را نشان دهد.

عصر ايران

علائم خطرناك همراه با صداي غرغر شكم
غرغر شكم به تنهايي معمولا دليلي براي نگراني ندارد. با اين حال، حضور ساير علائم كه همراه با اين صدا است، ممكن است دليل بر وجود يك بيماري زمينه اي باشد. اين علائم عبارتند از:

 • گاز فراوان معده
 • كاهش وزن ناخواسته و ناگهاني
 • احساس سيري
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • يبوست
 • مدفوع خوني
 • سوزش سر دل كه به درمان ها پاسخ نمي دهد

اگر شما تجربه هر يك از اين علائم را همراه غرغر و درد شكم داشتيد، به پزشك مراجعه كنيد. مراقبت هاي پزشكي فوري مي تواند به اجتناب از عوارض بالقوه جدي، كمك كنند.

دلايل صداي غرغر شكم
اگر صداي غرغر شكم را مي شنويد، به احتمال زياد به حركت غذا و هوا در روده تان مرتبط است. هنگامي كه مواد غذايي در روده حركت مي كنند ممكن است صدا توليد كنند. ديواره هاي دستگاه گوارش عمدتا از عضلات ساخته شده است. هنگامي كه شما چيزي مي خوريد، ديواره هاي اندام هاي دستگاه گوارشي، تركيبي از انقباضات و فشار را براي هضم غذا به كار مي برد. اين فرآيند به نام حركات حلقوي شناخته مي شود. به طور كلي اين حركت است كه مسئول صداي غرش شكم شما پس از خوردن است. اين صدا ممكن است چند ساعت بعد از خوردن غذا و حتي در شب، زماني كه در حال خواب هستيد رخ دهد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: غر غر شكم، صداي شكم،
موضوع:
[ ۱ مرداد ۱۳۹۹ ] [ ۰۲:۱۱:۲۶ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
كاربرد ليزر در تشخيص و درمان بيماري‌ها

تقريبا همه ما تا حدودي با ليزر و كاربردهاي مختلف آن در پزشكي آشناييم. اين تكنولوژي نوين كه در حال حاضر جزئي از زندگي بشر است، در عرصه‌هاي متنوع پزشكي بسيار كارآمد بوده و كمك زيادي به بيماران و جامعه پزشكي نموده است.

تكنولوژي ليزر چيست؟

دستگاه ليزر انرژي را از طريق تابش نور انتقال مي‌دهد. اشعه پرتوان ليزر كه كاملا همگرا و متمركز است، با دقت بالايي به نقطه مورد نظر تابيده مي شود تا آن را درمان كند. نور ليزر مي‌تواند طول موج هاي متفاوتي داشته باشد كه بر اساس آنها، به دو گروه كم توان و پرتوان تقسيم مي‌شود.

ليزر CO2

نوع پرتوان يا CO2 در حقيقت شبيه به تيغ جراحي بدون خونريزي است كه براي برش و حذف بافت بيماري مورد استفاده قرار مي گيرند. CO2 خاصيت انعقاد خون دارد و كمك مي كند تا خونريزي در زمان جراحي به حداقل برسد.

پزشك متخصص با توجه به بافتي كه بايد حذف شود، فركانس دستگاه را تنظيم مي كند. هر چقدر فركانس بالاتر باشد، ميزان انعقاد خون پايين تر است.

اشعه مادون قرمز يا IRC

اين نوع ليزر يك نور قرمز متمركز است و تابش اشعه كم توان آن به ناحيه درگير بيماري، كمك مي‌كند كه اين عارضه از بين برود. درمان با اشعه مادون قرمز بدون هيچگونه جراحي و ايجاد برش انجام مي‌شود و نيازي به بيهوشي نيست. 

كاربرد ليزر در درمان

تكنولوژي پيشرفته ليزر كاربردهاي مختلفي دارد كه يكي از مهم ترين آنها درمان است. البته اين تكنولوژي در حوزه تشخيص هم به كمك پزشكان آمده است. در ادامه موارد استفاده از اين روش در درمان را مرور مي كنيم:

ليزر تراپي

عارضه هايي مثل دردهاي ستون فقرات، آرتروز، ديسك كمر، اسپاسم عضلات و غيره را مي توان با استفاده از ليزرتراپي كه با دستگاه هاي مخصوص طب فيزيكي انجام مي شود، درمان كرد. براي اين درمان از اشعه كم توان مادون قرمز استفاده مي شود. 

جراحي 

امروزه درمان بسياري از بيماري هايي كه نياز به جراحي دارند با ليزر انجام مي شود. برش ليزر بسيار ظريف و دقيق است و عوارض و مشكلات جراحي هاي سنتي را به همراه ندارد.

بخشي از بيماري هايي كه از  اين روش براي درمان آنها استفاده مي شود، عارضه هاي نشيمنگاهي است. جراحي بواسير يا هموروئيد، فيستول، شقاق مقعدي و كيست مويي با ليزر يك روش قطعي درمان است كه هيچگونه آسيب و عوارضي ايجاد نمي كند. همچنين احتمال بازگشت مجدد اين بيماري ها بعد از ليزر بسيار پايين تر از ساير روش هاست.

ليزر در دندانپزشكي

در دندانپزشكي از ليزرهاي كم توان براي درمان هاي ضدالتهابي و از نوع پرتوان براي انواع جراحي ها استفاده مي شود.

جراحي چشم

درمان مشكلات چشم مثل نزديك بيني، دور بيني و آستيگماتيسم بوسيله جراحي با ليزر ميسر است. اين اشعه با دقت بسيار بالا و بدون هيچگونه آسيب به اطراف، مي تواند بافت قرنيه را بردارد و مشكل را برطرف كند.

كاربرد ليزر در تشخيص

برخي از ليزرها براي تشخيص مشكلات و پوسيدگي هاي دنداني، مشكلات گوارشي بوسيله آندوسكوپي و بيماري هاي ريوي، نمونه برداري و… مورد استفاده قرار مي گيرند.

 

منبع


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ تير ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۲۴:۴۷ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
علائم ميكروب معده چيست و چگونه درمان مي‌شود؟

ميكروب معده يا هليكوباكتر پيلوري نوعي باكتري است كه وارد بدن انسان شده و در معده و دستگاه گوارش باقي مي‌ماند. با گذشت چندين سال، اين ميكروب ها باعث ايجاد زخم در معده يا قسمت بالايي روده كوچك مي‌شوند و در نهايت ممكن است سرطان روده و معده را ايجاد كنند.

آمار اين عارضه در مناطقي كه به آب سالم دسترسي ندارند، بالاتر است. همچنين خطر بروز آن در ميان كودكان بيشتر از بزرگسالان است.

بيش از 70 درصد مردم جهان اين ميكروب را در بدنشان دارند اما بسياري از آنها به زخم معده يا مشكلاتي شبيه به اين دچار نمي‌شوند.

با تغيير در عادات تغذيه اي و رعايت بهداشت مي‌توان از ورود اين ميكروب به معده و روده پيشگيري كرد. به علاوه در حال حاضر داروهايي وجود دارند كه به از بين بردن اين ميكروب ها و بهبود خونريزي و درد اين عارضه كمك مي‌كنند. در ادامه به بررسي بيشتر ميكروب روده مي‌پردازيم:

ميكروب معده چگونه عمل مي‌كند؟

باكتري معده

معده داراي يك غشاي داخلي است كه در برابر اسيدي كه براي هضم غذا ترشح مي‌شود، از آن محافظت مي‌كند. وقتي هليكوباكتر پيلوري وارد معده مي شود، به مرور زمان غشاي داخلي را تخريب مي كند و اسيد معده به ديواره آن آسيب رسانده و باعث ايجاد زخم مي‌شود.

البته ممكن است زخم معده ناشي از عوامل ديگري مثل استفاده بيش از حد از الكل، عوامل عصبي و شيميايي (مثل استفاده طولاني از برخي داروها) ايجاد شود.

علائم ميكروب معده

همانطور كه در بالا اشاره شد، بيشتر افراد در دوران كودكي به اين ميكروب مبتلا مي‌شوند. ممكن است بعد از سال ها نشانه هاي وجود اين ميكروب آشكار شود. حتي بسياري از افرادي كه اين ميكروب را در معده خود دارند دچار زخم يا مشكلاتي از اين دست نمي‌شوند. سوالي كه براي پزشكان ايجاد مي‌شود اين است كه چرا برخي افراد به اين زخم مبتلا مي‌شوند؟

شايع ترين نشانه هاي ميكروب معده يا هليكوباكتر شامل:

 • معده درد
 • سوزش و زخم معده
 • نفخ شكم
 • حالت تهوع
 • بي اشتهايي
 • آروغ زدن زياد
 • كاهش وزن
 • استفراغ

چه زماني به دكتر مراجعه كنيم؟

هر يك از علائم بالا را به مدت طولاني احساس كرديد، بهتر است براي بررسي بيشتر به پزشك مراجعه كنيد تا مشكلتان تشخيص داده شود. اگر با موارد زير روبرو شديد بايد بصورت اورژانسي نزد پزشك برويد:

تشخيص

تشخيص ميكروب معده

براي شروع، پزشك از شما در مورد سوابق پزشكي، علائم و داروهاي مصرفي سؤال مي كند. سپس معاينه جسمي انجام ميشود و شكم از نظر تورم، حساسيت و درد مورد بررسي قرار مي گيرد. ساير آزمايشاتي كه ممكن است انجام شود، به اين شرح است:

 • آزمايش خون و مدفوع : اين آزمايش مي‌تواند به يافتن عفونت روده يا همان ميكروب روده كمك كند.
 • تست تنفس اوره : براي اين آزمايش بيمار مايع مخصوصي به نام اوره را مي‌نوشد. سپس در كيسه اي مخصوص تنفس مي كند. اين كيسه براي بررسي به آزمايشگاه فرستاده ميشود. در صورتي كه بيمار مبتلا به هليكوباكتر پيلوري باشد، باكتري ها اوره موجود در بدن شما را به دي اكسيد كربن تبديل مي‌كنند.
 • آندوسكوپي فوقاني دستگاه گوارش : براي اين آزمايش از لوله اي با دوربين كوچك به نام آندوسكوپ استفاده ميشود. اين لوله تا پايين گلو و معده و قسمت فوقاني روده كوچك شما را بررسي مي كند. مي توان از آندوسكوپي براي دريافت نمونه نيز استفاده نمود.
 • اسكن توموگرافي كامپيوتري (CT) : اين روش پرتونگاري قدرتمندي است كه تصاوير واضحي را از قسمت داخلي بدن شما در اختيار پزشك قرار مي‌دهد.

درمان ميكروب معده

بهترين راه از بين بردن ميكروب روده، مصرف دارو است. برخي از نمونه هاي داروي ميكروب روده عبارتند از:

 • آنتي بيوتيك ها : اين دسته از داروها براي از بين بردن باكتري هاي موجود در بدن موثر هستند، مثل آموكسي سيلين، كلاريترومايسين (با اكسين) ، مترونيدازول (پرژيليل)، تتراسايكلين (دومايسين) يا تينيدازول (Tindamax) نمونه هايي از آنتي بيوتيك هاي موثر هستند.
 • داروهايي كه ميزان اسيد موجود در معده شما را كاهش مي دهند : مثل امپرازول ( نكسيوم )، لانسوپرازول (پريواسيد)، امپرازول (Prilosec)، پنتوپرازول (پروتونيكس) از مهمترين اين داروها هستند.
 • سوسماليسيل بيسموت : مصرف اين دارو به همراه آنتي بيوتيك ها به از بين بردن ميكروب روده كمك مي كند.
 • داروهايي كه هيستامين شيميايي را مسدود مي كنند، باعث مي شوند معده اسيد بيشتري توليد كند. سايمتيدين (تاگامت)، فاموتيدين (Fluxid، پپسيد)، نيزاتيدين (اكسيد)، و يا رانيتيدين (زانتاك). از اين دست داروها به شمار مي رود.

دوره مصرف اين داروها در حدود 2 هفته است اما بهتر است در رابطه با دوره مصرف و نيز ميزان داروي دريافتي با پزشك خود مشورت نماييد. اگر به روش صحيح از آنتي بيوتيك ها استفاده نكنيد، باكتري هاي بدن مقاوم تر شده و عفونت ايجاد شده به سختي برطرف ميشود. معمولاً حدود 1-2 هفته پس از اتمام درمان، پزشك مجدداً آزمايش نفس يا مدفوع را تكرار مي‌كند تا در مورد از بين رفتن عفونت مطمئن شود.

ميكروب معده - كلينيك پايتخت


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۹ تير ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۵۴:۱۴ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]

زخمي باز كه در سطحي داخلي معده و قسمت بالاي روده كوچك ايجاد مي گردد، زخم معده ناميده مي شود، اغلب سوزش معده از رايج ترين علائم زخم معده به شمار مي رود. علل مختلفي براي زخم معده وجود دارد كه عبارتند از؛ عفونت ناشي از باكتري هليكوباكترپيلوري ، استفاده بيش از حد از مسكن ها مانند ايبوپروفن، آسپرين و ناپروكسن سديم و... .

هم چنين لازم به ذكر است كه مصرف غذاهاي تند و استرس نيز باعث تشديد بيماري زخم معده در فرد مي شوند. با مطالعه اين مقاله علائم زخم معده را به خوبي بشناسيد و نسبت به درمان آن اقدام كنيد.

رايج ترين علائم زخم معده چيست؟ 

 • نفخ
 • داشتن حالت تهوع يا استفراغ
 • احساس درد خفيف در معده
 • كاهش وزن پيدا كردن
 • سوزش معده
 • رفلاكس اسيد معده
 • احساس سوزش در قفسه سينه
 • عدم تمايل به غذا خوردن به علت درد
 • احساس سيري آسان
 • داشتن ادرار تيره و مانند قير
 • استفراغ هاي خوني يا با زمينه قهوه اي
 • افزايش درد در زمان خوردن، نوشيدن و يا استفاده از آنتي اسيدهاي كم خوني
 • احساس خستگي
 • تنگي نفس
 • پوست رنگ پريده
 • افزايش سوءهاضمه

در صورت داشتن چنين علائمي بهتر است به پزشك متخصص مراجعه كنيد. ممكن است درد در ابتدا خفيف ولي رفته رفته شدت يابد.

علائم زخم معده چه زماني در فرد آشكار مي شود؟

در بيش تر موارد درد ناشي از زخم معده پس از يك ساعت از غذا خوردن آشكار و تا مدتي ادامه مي يابد. گاهي اين درد مي تواند چنان آزاردهنده باشد كه فرد را در نيمه شب از خواب بيدار كند. هم چنين به علت اين كه زخم معده در زمان گرسنگي تشديد مي يابد بهتر است به هيچ عنوان معده اين افراد خالي نباشد. علاوه بر اين موارد دردهاي ناشي از زخم معده ممكن است براي مدت زماني از بين برود، اما دوباره پس از چند هفته مجدد علائم زخم معده در فرد نمايان شود. دردهايي كه دليل آن وجود زخم معده در بدن فرد باشد، معمولا براي چند دقيقه يا چند ساعت طول مي كشد.

 

منبع: www.yjc.ir


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: زخم معده، مشكلات گوارشي، گوارش،
موضوع:
[ ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ] [ ۰۲:۰۴:۴۸ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]

كيست مويي يا سينوس پيلونيدال يك عفونت مزمن پوستي آزار دهنده است. همانطور كه در عكس كيست مويي مشاهده مي كنيد اين كيست در اثر برگشت مو به داخل پوست و رشد آن در داخل پوست، در پايين كمر بين دو كفل ايجاد مي شود.

كيست مويي معمولا به صورت چند سوراخ كوچك حاوي عفونت نمود پيدا مي كند و در اثر بسته شدن اين سوراخ ها آبسه هاي دردناكي ايجاد مي شود.

عكس كيست مويي

كيست مويي با نشانه هايي ناخوشايندي مانند درد، خونريزي، ترشحات بد بو، سوزش و خارش بروز مي كند و در ادامه براي تشخيص به موقع تعدادي عكس كيست مويي آورده ايم، اما توجه كنيد كه براي تشخيص قطعي كيست مويي بايد به متخصص جراحي مراجعه كنيد.

تصاوير كيست مويي

مجموعي از عوامل داخلي همچون تغييرات هورموني در دوران بلوغ و رشد موهاي زائد ضخيم و عوامل خارجي همچون اصطكاك پوست بدن با لباس تنگ و نشستن هاي بسيار طولاني مي تواند از دلايل ايجاد كيست مويي باشد اگر چه تا به امروز علت قطعي آن مشخص نشده است اما با تصحيح سبك زندگي و رعايت نكاتي ساده مانند رعايت بهداشت، اصلاح منظم موهاي زائد، پرهيز از پوشيدن لباس هاي تنگ و نشستن طولاني قابل پيشگيري مي باشد.

همانطور كه كاملا مشهود است درمان به موقع كيست مويي قبل از تشديد و عفونت از اهميت بسياري برخوردار است زيرا اين بيماري بسيار پيشرونده بوده و بهتر است با مشاهده اولين علائم به پزشك مراجعه نماييد تا پزشك بهترين درمان را براي شما آغاز نمايد. در ادامه تصاويري از بعد از درمان كيست مويي با ليزر و جراحي آورده ايم، همانطور كه مشخص است بعد از بعد از ليزر كيست مويي آثار زخم كمتري مانده است.

عكس كيست مويي بعد از جراحي

در تصوير بالا سمت چپ بعد از جراحي كيست مويي است و در سمت راست بعد از درمان كيست مويي با ليزر است در اين روش خبري از بريدن بافت هاي سالم اطراف كيست نيست و با كمترين دردو آسيب به بافت هاي اطراف انجام مي‌شود.

تصاوير بعد از جراحي و درمان كيست مويي با ليزر

در تصوير بالا عكس راست زخم بعد از جراحي سنتي كيست مويي مشخص است و در عكس چپ بعد از ليزر كيست مويي است، همانطور كه مشاهده مي‌كنيد آثار كمتري از زخم بر روي پوست باقي مانده است.

 

منبع: https://darmanlaser.com/blog/%d8%b9%da%a9%d8%b3-%da%a9%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%85%d9%88%db%8c%db%8c/


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۰۰:۲۰ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
مشاهده تصاوير و عكس شقاق مقعدي

يكي از عارضه هاي مقعدي كه بخش زيادي از افراد آن را تجربه مي كنند شقاق يا زخم مقعد است. ديواره هاي مقعد به شدت حساس است و هرگونه ايجاد فشار به دليل يبوست يا خشكي مدفوع و حتي عوامل ديگر، مي‌تواند باعث بروز بيماري در اين ناحيه شود. در عكس شقاق مشاهده مي‌كنيد كه در نوع حاد اين بيماري، زخمي كه در مقعد ايجاد شده سطحي است اما اگر به موقع براي درمان آن اقدام نشود اين زخم عميق تر شده و به عضلات اسفنكتر هم آسيب مي‌رساند كه در اين شرايط فرد دچار شقاق مزمن مي‌شود.

علائم ظاهري شقاق

مبتلايان به اين بيماري معمولا علائم آزاردهنده اي مثل خارش، سوزش شديد، قرمزي و درد و خونريزي از مقعد را هنگام اجابت مزاج تجربه مي‌كنند. به دليل بعضي از علائم مشابه شقاق با بواسير، گاهي اين دو بيماري با يكديگر اشتباه گرفته مي‌شوند كه در اينجا با مشاهده عكس شقاق مقعدي و آشنايي با شكل ظاهري اين بيماري، مي‌توانيد به راحتي اين عارضه را تشخيص دهيد.

شكل ظاهري شقاق

 

در رابطه با سن شيوع اين بيماري هم بايد گفت كه اين بيماري در هر سني ممكن است بروز پيدا كند و در بسياري از موارد اين بيماري در كودكان هم مشاهده مي شود. اما زناني كه به تازگي زايمان كرده اند بيشتر در معرض ابتلا به شقاق مي باشند.

همچنين در تصاوير زير با روش هاي درمان شقاق با ليزر و جراحي بيشتر آشنا مي شويد. اين نكته را هم در نظر داشته باشيد كه بدون تشخيص و تجويز پزشك از روش هاي خانگي و خود درماني استفاده نكنيد تا مراحل درمان بيماري با مشكل موجه نشود.

تصاوير درمان شقاق

 

عكس شقاق مقعدي - كلينيك پايتخت


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۱۹:۱۰ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
بهترين گزينه‌هاي درمان سريع بواسير خارجي

بيماري بواسير يا هموروئيد در نتيجه ايجاد فشار بيش از اندازه در ناحيه مقعد ايجاد مي‌شود و منجر به تورم و التهاب رگ‌هاي ناحيه مقعد مي‌گردد. اگر عروق درگير اين بيماري در خارج و اطراف مقعد باشند، نوع بواسير خارجي است.

علت ايجاد هموروئيد خارجي را مي‌توان حركات روده‌اي سخت، يبوست، زور زدن زياد هنگام دفع مدفوع، بلند كردن اجسام سنگين، چاقي، مصرف كم فيبر و… دانست كه منجر به ايجاد توده اي در زير پوست اطراف مقعد مي‌شود.

علائم و نشانه‌ها

اين عارضه مي‌تواند علائم آزاردهنده‌تري نسبت به هموروئيد داخلي ايجاد كند مثل:

 • لمس توده در اطراف مقعد
 • خارش و سوزش شديد
 • خونريزي پس از هر بار دفع مدفوع (خون روشن در مدفوع)
 • احساس ناراحتي هنگام نشستن
 • احساس درد زياد

علت ايجاد درد و ناراحتي شديدتر در هموروئيد خارجي را مي‌توان حساسيت زياد پوست اطراف مقعد دانست. البته علائم اين بيماري مي‌توانند متغير باشند و گاهي تشديد شوند. گاهي هم اين نشانه‌ها مي‌توانند علتي به جز بواسير داشته باشند.

بنابراين توصيه مي‌شود كه در صورت مشاهده چنين مواردي با مراجعه به دكتر متخصص، هرچه سريع تر اقدامات درماني را آغاز كنيد.

اگر اين عارضه به موقع درمان نشود، ترومبوزه شده و مي‌تواند بسيار دردناك باشد. ترومبوزه در واقع تجمع لخته خون در هموروئيد خارجي است كه به دليل عدم حركت خون در عروق درگير ايجاد مي‌شود و مي‌تواند بسيار دردناك باشد.

پزشك متخصص با معاينه باليني و مشاهده برآمدگي ناشي از اين عارضه، بيماري شما را تشخيص مي‌دهد.

روش‌هاي درمان سريع و قطعي بواسير خارجي و داخلي

براي درمان سريع و خلاص شدن از اين بيماري بايد طبق تشخيص پزشك يكي از روش‌هاي درماني انجام شود. بعد از بررسي ميزان پيشرفت بيماري و نوع و درجه آن توسط دكتر هموروئيد معمولا يكي از روش‌هاي زير براي برطرف كردن اين عارضه پيشنهاد مي‌شود:

ليزر

يكي از روش‌هاي قطعي براي درمان سريع بواسير خارجي بدون جراحي، استفاده از ليزر است. اين روش كه در زماني كوتاه و در كلينيك انجام مي شود، بسيار رضايت بخش بوده و عوارض عمل سنتي را به دنبال ندارد. همچنين در روش درمان هموروئيد با ليزر بيمار درد و خونريزي را احساس نخواهد كرد و نيازي به بيهوشي و بستري در كلينيك نيست. با مشاهده فيلم ليزر بواسير مي‌توانيد با نحوه انجام اين روش آشنا شويد.

رابربند

يكي ديگر از روش‌هاي درمان اين عارضه، قطع جريان خونرساني به زائده هموروئيد است كه به آن رابربند گفته مي‌شود. در اين روش يك حلقه لاستيكي به دور هموروئيد انداخته مي‌شود و بعد از گذشت حدوداٌ يك هفته زائده بواسيري سياه شده و مي‌افتد كه معمولا همراه با درد زيادي است. البته از رابربند نمي‌توان به عنوان درمان قطعي بواسير خارجي استفاده كرد.

اسكلروتراپي

يكي از روش‌هاي قديمي براي درمان سريع بواسير يا هموروئيد است كه باعث كاهش سريع التهاب اين بيماري مي‌شود. اسكلروتراپي تزريق نوعي ماده مخصوص در رگ‌هاي خوني بواسير است كه منجر به كوچك شدن و بهبود تورم آنها مي شود. اين روش بصورت سرپايي انجام مي شود و انجام آن درد و ناراحتي به دنبال ندارد.

 

مشاهده مطلب كامل


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۰۶:۰۸ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ]
.: Weblog Themes By weblogiran :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 7
دیروز : 6
افراد آنلاین : 1
همه : 1103
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب
تبلیغ دون - کارمزد آنلاین