درمان بلاگ
آشنايي با ليزر و كاربرد آن در درمان بيماري ها

اختلال شخصيتي وقتي به وقوع مي‌پيوندد كه ميان عملكرد رفتاري فردي و بين‌فردي نقص وجود داشته باشد. اگر نشانه‌هاي اين نقص و ناهماهنگي به شكلي متداوم بروز يابند، به عنوان بخشي از مرحله‌ي رشد فردي يا رشد محيطي/اجتماعي شناخته نشوند، در اثر مصرف مواد و قرارگرفتن در شرايطي خاص نباشند، با عنوان اختلال شخصيتي شناخته خواهند شد.

دسته‌بندي اختلالات شخصيتي

 1. دسته A (عجيب‌وغريب، غيرعادي): اختلال اسكيزوئيد، پارانوئيد، اسكيزوتايپال؛
 2. دسته B (نمايشي، دمدمي‌مزاج): اختلال ضداجتماعي، اختلال شخصيت نمايشي، مرزي، خودشيفته؛
 3. دسته C (مضطرب، ترسان): وابسته، دچار وسواس فكري، شخصيت دوري‌گزين.

قبل از اينكه به تحليل بيشتر هر يك از اين موارد بپردازيم، بايد گفت كه اين دسته‌بندي‌ها و تحليل‌ها بيشتر بر پايه‌ي مطالعات تاريخي و تجربي به‌وجود آمده‌اند تا مطالعات علمي و دقيق. بيشتر افرادي كه مبتلا به اختلالات شخصيتي هستند به‌موقع و آگاهانه براي درمان اقدام نمي‌كنند و معمولا پس از اينكه خسارت‌هاي زيادي به بار آوردند، به‌سمت درمان راهي مي‌شوند. بسياري از موارد نيز درحالي تشخيص داده مي‌شوند كه فرد براي مشكل ديگري اقدام به درمان كرده است، اما در خلال درمان، مشكلي ديگر شناسايي مي‌شود.

اختلال شخصيتي پارانوئيد

در دسته‌بندي عنوان شده سه دسته كلي براي اختلال‌هاي شخصيتي معرفي شد. در دسته اول موسوم به A، سه مورد اسكيزوتايپال، اسكيزوئيد، پارانوئيد مطرح شده است. اختلال پارانوئيد با بي‌اعتمادي فراگير نسبت به ديگران همراه است. دامنه‌ي اين بي‌اعتمادي بسيار گسترده است و دوستان، خانواده و شريك زندگي را نيز پوشش مي‌دهد.

افراد مبتلا به اين اختلال، معمولا دچار ترس‌هاي گوناگون هستند و براي اين ترس‌ها توجيه‌هايي توليد مي‌كنند. اين افراد همواره نسبت به ديگران در لاك دفاعي فرو مي‌روند و نسبت به همه چيز مشكوك هستند. اين افراد به‌سادگي ناراحت مي‌شوند و احساس مي‌كنند به آنها توهين شده است، كينه‌جو هستند و در برابر شكست خيلي سريع غم‌زده مي‌شوند. اين افراد به‌سختي با ديگران رابطه برقرار مي‌كنند. افراد پارانوئيد معمولا افكار و تفكراتي اشتباه را به ديگران نسبت مي‌دهند.

اختلال شخصيتي اسكيزوتايپال

اين دسته از افراد در ظاهر، رفتار، سخن و تجارب ادراكي عجيب هستند و ناهنجاري‌هاي فكري مشابه مشكلات اسكيزوفرني دارند. افراد مبتلا به اين اختلال، افكار و عقايد عجيبي دارند. براي مثال فكر مي‌كنند كه با صحبت‌كردن با شيطان مي‌توانند موجب ظاهرشدن او بشوند. شك و نگراني از جمله مشكلاتي است كه اين افراد را مدام همراهي مي‌كند.

اختلال اسكيزوتايپال باعث مي‌شود تا فرد علاقه‌اي به تعامل با ديگران نداشته باشد و احساس كند كه ديگران برايش خطرناك هستند. اين افراد به‌طرز عجيب‌وغريبي مايل هستند تا اتفاقات و رخدادها را به خود ارتباط بدهند و به نوعي شهود غريزي در خود اعتقاد دارند. اين افراد احتمال ابتلا به اسكيزوفرني دارند و ترس در برقراري ارتباط با ديگران را تجربه مي‌كنند. تعاملات اجتماعي براي آنها بسيار دشوار است.

اين اختلال مربوط به دسته B است. تا قبل از اينكه «كرت اشنايدر» به‌طور دقيق‌تر به تحليل و تعريف اختلالات شخصيتي بپردازد، بيشتر مشكلات در اين حوزه با عنوان اختلالات ضداجتماعي شناخته مي‌شد. اختلال ضداجتماعي در مردان بيشتر از زنان ديده مي‌شود و در آن فرد حالتي تخاصمي نسبت به ديگران دارد.

در اختلال ضداجتماعي فرد حق به جانب است و خود را هيچ‌گاه، گناه‌كار نمي‌بيند، به قوانين اجتماعي و مقررات پاي‌بند نيست، رفتاري تهاجمي دارد و از اشتباهاتش عبرت نمي‌گيرد. اين افراد در برقراري ارتباط با ديگران مشكلي ندارند و بعضا بسيار جذاب هم جلوه مي‌كنند، اما روابطي كه با ديگران برقرار مي‌كنند، پردردسر و كوتاه‌مدت خواهد بود. اين دسته از افراد معمولا سابقه‌ي جرم و جنايت و حضور در زندان دارند.

اختلال شخصيتي اسكيزوئيد

اين اختلال شخصيتي باعث مي‌شود تا فرد عميقا به درون خود فرو برود و از ارتباط با جهان خارج باز بماند. افراد مبتلا به اين اختلال، گوشه‌گير هستند. درونگرايي شديدي دارند و بيشتر به دنياي وهم و خيال تعلق دارند. افراد اسكيزوئيد هيچ تمايلي به ارتباطات جنسي و اجتماعي ندارند. آنها به‌دنبال پيروي از سنت‌ها و هنجارها نيستند و واكنش‌هاي احساسي مشخصي نسبت به وقايع اطراف و انسان‌ها ندارند. اين دسته از بيماران به‌شدت در دنياي دروني خود غرق مي‌شوند و لزومي به برقراري ارتباطات خارجي ندارند. علي‌رغم اينكه اين افراد نيز از اختلالات حادي رنج مي‌برند، ولي اين ظاهر عجيب و درونيات پيچيده چندان نمود بيروني ندارد.

 

منبع: چطور


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۰۸:۰۵ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
آشنايي با بيماري بواسير در زنان و علل شايع آن

بر اساس تحقيقات انجام شده بيماري بواسير در زنان شايع تر از مردان است كه علت اين امر را مي‌توان تفاوت در آناتومي بدن زن و مرد دانست. مي‌دانيم كه بواسير يا هموروئيد به گشاد شدن و ايجاد تورم در رگ‌هاي داخلي و خارجي مقعد اطلاق مي‌شود. زنان به دليل تجربه هايي مثل بارداري و زايمان، داشتن رابطه مقعدي، تغييرات هورموني نزديك به عادت ماهانه و … بيشتر به اين عارضه مبتلا مي‌شوند.

علائم اين بيماري در هر فردي متفاوت است اما شايع ترين نشانه‌هاي هموروئيد در زنان شامل خونريزي از مقعد، احساس درد بعد از دفع مدفوع، بيرون زدگي، التهاب و تورم مي‌باشد. تنها حدود پنج درصد از عارضه‌هاي هموروئيدي بدون جراحي و با دارو درمان مي‌شوند.

در ادامه علل ايجاد اين عارضه در زنان را بررسي مي‌كنيم. اگر به دنبال بهترين روش‌هاي درمان بواسير هستيد به صفحه مربوطه مراجعه كنيد.

تغييرات هورموني

هورمون‌ها بر عملكرد اندام هاي مختلف بدن تاثيرگذارند و در دوره‌هاي متفاوت زندگي مثل زايمان، بارداري ،قبل از قاعدگي و يائسگي دچار تغييراتي مي‌شوند كه كاملا طبيعي است. 

تاثير تغييرات هورموني بر متابوليسم كلي بدن، ممكن است يكي از علل ايجاد بواسير در زنان باشد. ابتلا به يبوست گاهي بخاطر تغييرات هورموني قبل از قاعدگي اتفاق مي‌افتد و يبوست رابطه اي مستقيم با هموروئيد دارد. در حقيقت يبوست و سختي مدفوع فشار زيادي را به مقعد وارد مي‌كند و باعث ايجاد آسيب در رگ‌هاي ديواره مقعد و در نهايت بواسير يا هموروئيد مي‌شود.

رابطه مقعدي

برقراري رابطه جنسي از طريق مقعد، مشكلات زيادي براي بدن به همراه دارد. اين امر باعث ايجاد فشار بيش از اندازه در ديواره و عضلات اسفنكتر مقعد و در نهايت منجر به ايجاد آسيب‌هاي جدي مي‌شود.

اين آسيب در عضلات اسفنكتر حتي مي‌تواند باعث بروز بي اختياري در كنترل مدفوع شود. رابطه مقعدي در صورت تكرار يكي از عوامل اصلي ايجاد بواسير در زنان به شمار مي‌رود.

بارداري و زايمان

بي شك بسياري از زناني كه بارداري و زايمان را تجربه كرده اند، به بيماري بواسير يا هموروئيد مبتلا شده اند. تغييرات هورموني و همچنين افزايش وزن و فشار وارده در كانال مقعد مي‌تواند منجر به اين بيماري شود كه در صفحه بواسير در بارداري به طور كامل به آن پرداخته‌ايم.

 

منبع مقاله در اينجا


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۰۰:۲۸ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
علت ايجاد آبسه مقعدي و راه‌هاي تشخيص و درمان اين عارضه

آبسه وضعيتي دردناك و آزار دهنده است كه به تجمع عفونت در زير پوست اطراف مقعد گفته مي‌شود. آبسه مقعدي، متداول ترين نوع اين عارضه است كه در نتيجه عفوني شدن غدد كوچك در اطراف مقعد شكل مي‌گيرد. اين مشكل به شكل برجستگي قرمز رنگي مشاهده مي‌شود كه معمولاً لمس آن دردناك است. آبسه‌هاي مقعدي كه در بافت هاي عميق تر قرار دارند كمتر شايع هستند و به ندرت مشاهده مي‌شوند.

حدود ۵۰٪ بيماران مبتلا به آبسه مقعدي به عارضه اي به نام فيستول مبتلا مي‌شوند. فيستول يك تونل كوچك است كه بين محل آبسه و پوست اطراف مقعد ايجاد مي‌شود. در ادامه به بررسي بيشتر اين بيماري و نحوه درمان آن مي‌پردازيم:

علت بيماري

اين بيماري در اثر عوامل مختلفي ايجاد مي‌شود، سه دليل مهم براي ايجاد اين عارضه عبارتند از:

 • شقاق مقعدي (بريدگي عميق در مقعد)
 • عفونت‌هاي مقاربتي يا بيماري هاي آميزشي
 • انسداد غدد مقعدي

اما افرادي با شرايط زير بيشتر در معرض اين بيماري قرار مي‌گيرند.

 • بيماران مبتلا به كوليت
 • بيماري التهابي روده مانند بيماري كرون يا كوليت اولسراتيو
 • بيماران ديابتي
 • بيماران مبتلا به ديورتيكوليت
 • بيماري التهابي لگن
 • افرادي كه با شركاي جنسي مختلف رابطه برقرار مي‌كنند.
 • مصرف داروهايي مثل پردنيزون

علائم آبسه مقعدي

اگر علائم زير را داريد، ممكن است به آبسه مقعد دچار شده باشيد:

 • درد، احساس درد به خصوص در مواردي كه هنگام نشستن ضربان دار شده و يا درد تشديد شود
 • تحريك پذيري پوست در اطراف مقعد، از جمله تورم، قرمزي و حساسيت
 • تخليه چرك و عفونت
 • يبوست يا تخليه روده با درد شديد

تب و لرز از ديگر علائم اين بيماري است كه به ندرت اتفاق مي‌افتد. ولي اگر اين علائم وجود داشته باشند، به اين معني است كه عفونت شديدي در محل آبسه ايجاد شده است.

تشخيص

معمولاً در درجات اول بيماري با معاينه باليني مشخص مي شود، اما براي پيدا كردن علت اصلي اين عارضه و بيماري زمينه اي مثل عفونت هاي مقاربتي يا بيماريهاي التهابي پزشك انجام سونوگرافي، سي تي اسكن يا MRI را نيز توصيه مي‌كند.

درمان آبسه مقعدي

تخليه سريع آبسه با جراحي به خصوص قبل از فوران چرك و عفونت آن بسيار مهم است. آبسه‌هاي مقعدي سطحي را مي‌توان در مطب پزشك با استفاده از بي حس كننده موضعي تخليه كرد. آبسه بزرگ يا عميق تر مقعد بايد در بيمارستان و تحت بيهوشي تخليه شوند.

از تخليه آبسه در منزل و در شرايط غير بهداشتي به شدت پرهيز كنيد. اين كار نه تنها به درمان بيماري كمك نمي كند. بلكه با عدم تخليه كامل عفونت، ميتواند موجب تشديد بيماري و يا ايجاد فيستول شود.

بعد از تخليه عفونت، براي بيشتر افراد داروهايي براي تسكين درد تجويز مي شود. مصرف داروهاي آنتي بيوتيك نيز براي جلوگيري از تشديد مجدد عفونت الزامي است. اگر پزشك مصرف  آنتي بيوتيك را تجويز كرد دوره دارويي خود را براي جلوگيري از عود بيماري كامل كنيد.

نشستن در وان آب گرم (sitz) نيز ميتواند در تسكين علائم شما بعد از جراحي موثر باشد. اگر فرد به يبوست دچار شود، مصرف نرم كننده هاي مدفوع براي كاهش ناراحتي و درد هنگام تخليه روده نيز توصيه ميشود.

احتمال اينكه آبسه مقعدي مجدداً عفونت كند، وجود دارد، بنابراين توصيه ها  پزشك را جدي بگيريد.

 

آبسه مقعدي - دكتر بيژن عابديان


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۳:۴۰:۴۸ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
علل ايجاد پيچ خوردگي روده يا ولولوس و عوارض خطرناك آن

عارضه پيچ خوردگي روده يك اتفاق غير طبيعي است كه در روده كوچك يا بزرگ رخ مي‌دهد و باعث انسداد كامل يا ناقص روده مي‌شود. اين انسداد منجر به قطع جريان خون قسمت درگير در روده شده و به همين دليل اين بيماري خطرناك تلقي مي‌شود. براي پيشگيري از عوارض خطرناك پيچ خوردگي روده يا اصطلاحا ولولوس، نياز به تشخيص و درمان سريع مي‌باشد.

در واقع اين بيماري يك وضعيت اورژانسي است و در صورت عدم تشخيص و درمان به موقع مي‌تواند عملكرد روده را مختل كند و باعث از بين رفتن بافت قسمتي از روده كه درگير اين بيماري است شود. طبق تحقيقات انجام شده، پيچ خوردن روده كوچك در كودكان و پيچ خوردن روده بزرگ (volvulus) در بزرگسالان اتفاق مي‌افتد كه به آن ولولوس سيگموئيد هم گفته مي‌شود.

علل ايجاد ولولوس در كودكان و بزرگسالان چيست؟

پيچ خوردگي روده كوچك در كودكان و نوزادان اغلب به دليل مشكلي در شكل گيري روده ها و قرار گرفتن آنها در محل اشتباه اتفاق مي‌افتد. اين ناهنجاري در نهايت منجر به ايجاد انسداد و پيچ خوردگي روده كوچك مي‌شود.

اما ايجاد اين بيماري در بزرگسالان مي تواند دلايل مختلفي مثل يبوست مزمن، بزرگ شدن روده بزرگ، چسبندگي‌هاي شكمي كه معمولا در نتيجه عمل هاي جراحي اتفاق مي‌افتد، اتصال باريك در پايه روده، بارداري، سن بالا و عوامل مشابه ديگر باشد. همچنين احتمال ابتلا به اين عارضه در افرادي كه مدام در بستر هستند و تحرك كمي دارند، به دليل حركات روده اي نامنظم بيشتر است.

علائم پيچ خوردگي روده و تشخيص اين بيماري

معمولا علائم پيچ خوردگي روده يا ولولوس به صورت ناگهاني بروز پيدا مي‌كند و نياز به فوريت هاي پزشكي است. شايع ترين علائم اين عارضه شامل موارد زير است:

 • احساس تهوع
 • استفراغ
 • درد شكمي شديد
 • تورم و حساسيت شكم
 • مدفوع خوني
 • تشنج

مهم ترين امر تشخيص و اقدامات درماني به موقع براي درمان پيچ خوردگي روده است. بعد از ارجاع بيمار به اورژانس و بررسي علائم و سابقه پزشكي او، دكتر معالج انجام آزمايشات زير را تجويز مي‌كند:

اشعه ايكس - ولولوس

 • آزمايش مدفوع براي بررسي وجود خون
 • اشعه ايكس براي بررسي نواحي مختلف شكم
 • آزمايش خون
 • سيگموئيدوسكوپي

گزينه هاي درمان ولولوس 

معمولا سريع ترين راه براي درمان پيچ خوردگي روده عمل جراحي است. براي از بين بردن ولولوس روده با جراحي، ابتدا پزشك برش كوچكي در شكم و در نزديكترين ناحيه به پيچ خوردگي ايجاد مي‌كند تا آن را برطرف كند.

اگر در اثر پيچ خوردگي شديد، بخشي از روده به دليل عدم جريان خون از بين رفته باشد، پزشك حين جراحي آن قسمت را خارج مي‌كند. در نهايت روده به حالت طبيعي خود برمي‌گردد و جريان خون مجدد به ناحيه مورد نظر مي‌رسد.

منبع


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۳ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۳۱:۳۵ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]

ويتامين D يك ويتامين قابل حل در چربي است كه وقتي پوست در معرض نور خورشيد قرار مي گيرد، توليد مي شود. تنها در تعداد كمي از غذاها از جمله محصولات غني شده مانند شير موجود است. ويتامين D به خاطر حمايت از متابوليسم كلسيم شناخته مي شود.

كمبود ويتامين دي

به بدن كمك مي كند تا كلسيم را از غذا و مكمل ها جذب كند تا از نگهداري سلول هاي سالم استخوان پشتيباني كند. اما كار با كلسيم براي محافظت از تنها عملكرد ويتامين D در بدن نيست.

فوايد و نقش ويتامين D در بدن

نقش اين ويتامين در بدن حمايت از سلامت ماهيچه ها، نقشي در سيستم ايمني ، كمك به رشد سلولي را ايفا مي كند و تورم را كاهش مي دهد كه مي تواند منجر به بيماري هايي نظير روماتيسم و ورم مفاصل و سرطان شود و همچنين تنظيم فشار خون و حمايت از سلامت قلبي و عروقي است.

دريافت ويتامين D بهترين معيار براي وضعيت ويتاميني در بدن نيست، چون بسياري از عوامل مي توانند بر جذب آن اثر بگذارند. به عنوان مثال، سلامت معده مي تواند در ميزان جذب ويتامين D يك فرد از غذايي كه آن ها مي خورند اختلال ايجاد كند.

ويتامين D در دو شكل مختلف و D1 و D2 در دسترس است. تحقيقات نشان داده اند كه ارتباطي بين ويتامين D و تسكين افسردگي وجود دارد - همان نوع ويتامين D كه از طريق نور خورشيد بدست مي آيد.دانشمندان دريافته اند افرادي كه كمبود ويتامين D دارند 11 برابر بيشتر از افرادي كه ميزان نرمالي دارند، به افسرگي مبتلا مي شوند.

عوارض كمبود ويتامين دي

فقر ويتامين D در واقع بيشتر هنجار است تا استثنا، و قبلاً در هر دو اختلالات رواني و عصبي دخيل بوده است چرا؟ گيرنده هاي ويتامين D در مغز وجود دارند و اين ويتامين ممكن است بر پروتيين هايي كه در مغز نقش هاي حالت روحي، يادگيري و حافظه، كنترل موتور و احتمالاً حتي رفتارهاي مادرانه و اجتماعي را ايجاد مي كنند، تاثير مي گذارند. 

البته ممكن است براي افسردگي شما دلايل بيشتري از ميزان ويتامين D وجود داشته باشد. ديگر علل افسردگي عبارتند از:عملكرد ضعيف آدرنالي (خستگي آدرنال)، عدم تعادل هورموني (سروتونين و دوپامين، به عنوان مثال)، عدم تعادل هورموني جنسي (استروژن، تستوسترون)، عوامل محيطي و يا ديگر نقص هاي مواد مغذي (منيزيم، براي مثال، و امگا 3). اما مشخص كردن اينكه آيا ويتامين D به افسردگي كمك مي كند يا خير، منطقي است.

چه چيزي موجب كاهش علايم ويتامين D مي شود؟

اينها شايع ترين علل كمبود ويتامين D هستند:

قرار گيري ناكافي در برابر نور خورشيد:

ويتامين D شبيه هيچ ويتامين ديگري نيست، چون اين "پرو هورمون" در پوست با قرار گرفتن نور خورشيد توليد مي شود. به طور خاص، خورشيد منبع اصلي ويتامين 3D است كه اين نوعي ويتامين D است كه سطح "احساس خوب" را در مغز به نام دوپامين و سروتونين افزايش مي دهد. بنابراين عدم قرارگيري در معرض نور خورشيد يا دوره هاي طولاني تر زماني كه در داخل خانه به سر مي برد مي تواند منجر به علائم كمبود ويتامين D شود.

آمپول ويتامين دي

كمبود به دست آوردن ويتامين D از غذا:

با اين كه پرتو هاي خورشيد منبع اوليه ويتامين D هستند، اما ماده مغذي نيز مي تواند در غذاهايي مانند ماهي (سالمون، ماهي تن، ماهي خال مخالي، cod) ، ميگو، صدف، گوشت گوساله و تخم مرغ پيدا شود. 

مشكلات دستگاه گوارش:

مشكلات در دستگاه گوارش مي تواند باعث جذب ناكافي ويتامين D شود.

ناراحتي گوارشي

چاقي (شاخص توده بدني بيشتر از 30) و اضافه وزن:

تحقيقات نشان مي دهد كه اضافه وزن با سطوح پايين ويتامين D مرتبط است. اين ممكن است به اين دليل باشد كه چربي زيادي بدن روي جذب ويتامين D تاثير مي گذارد. ويتامين D از خون سلول هاي چربي گرفته مي شود. هرچه چربي بيشتري در بدن داشته باشد، ويتامين D كمتري در جريان پخش مي شود. 

سن:

با افزايش سن، كليه ها كم تر قادر به تبديل ويتامين D به شكل فعال خود يعني calcitriol هستند كه مي تواند منجر به كمبود ويتامين D شود. توانايي افراد براي جذب ويتامين D با افزايش سن كاهش مي يابد. 

زندگي در عرض جغرافيايي بالا:

اين به خاطر دسترسي كم تر به اشعه هاي ماوراي بنفش UVB) - B) است. 

 

مشاهده ادامه مطلب در سايت نمناك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۹ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۴:۴۵:۱۷ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
روش‌هاي عمل فيستول مقعدي – فيلم عمل جراحي فيستول

آيا عمل جراحي فيستول تنها راه درمان اين بيماري است؟ مي‌دانيم كه اين بيماري در واقع ايجاد نوعي حفره يا مجراي غير طبيعي بين دو عضو از بدن مي‌باشد. اين عارضه بيشتر در ناحيه مقعد و ركتوم شايع است. وقتي بين قسمت انتهايي روده (ركتوم) و ديواره مقعد اتصال ايجاد مي‌شود، فرد به فيستول مقعدي مبتلا شده است.

مشاهده التهاب و تورم در اطراف مقعد، احساس درد، خارش و خونريزي مقعدي از علائم فيستول است كه بيمار ممكن است آنها تجربه كند. مشاهده عكس فيستول مقعدي مي‌تواند به شما كمك كند كه علائم اين عارضه را بهتر بشناسيد. اما براي تشخيص قطعي بيماري بايد به پزشك مراجعه كنيد تا معاينات باليني انجام شود.

فيستول با عفونت همراه است و گاها بيماران شاهد ترشح چرك هستند، بنابراين استفاده از دارو و روش‌هاي خانگي تأثير چنداني در درمان فيستول نخواهد داشت. راهي كه معمولا براي از بين بردن عفونت و مجراي ايجاد شده در اين بيماري توسط پزشك پيشنهاد مي‌شود، عمل فيستول است.

گزينه‌هاي مختلفي در درمان پزشكي اين بيماري وجود دارد كه شامل روش ليزر يا جراحي به روش هاي قديمي است. با در نظر گرفتن شرايط بيمار و هزينه عمل يك گزينه به عنوان درمان قطعي بيماري انتخاب مي‌شود. در ادامه اين مقاله روش‌هاي جراحي فيستول را يك به يك بررسي خواهيم كرد:

عمل فيستولوتومي

يكي از پركاربردترين روش هاي جراحي فيستول است كه بعد از شناسايي نوع اين عارضه، جراح اقدام به برداشت بافت بيماري و همچنين تخليه عفونت شكل گرفته در آن مي‌كند. در حقيقت محل ايجاد بيماري بطور كامل برش داده مي‌شود تا كاملا تخليه شود و براي ترميم اين زخم حدودا ۲ ماه زمان لازم است.

نكته قابل توجه در جراحي اين عارضه، كاهش خطر آسيب ديدن عضلات اسفنكتر است. تخصص و دقت بالاي پزشك براي پيشگيري از اين آسيب، از اهميت بالايي برخوردار است و ريسك جراحي را كاهش مي‌دهد. البته براي يك جراحي موفق موارد ديگري مثل محل قرار گيري و پيچيدگي بيماري هم بسيار مهم است.

روش استن

در بالا اشاره شد كه مجراي ايجاد شده در فيستول معمولا از عفونت پر مي‌شود. در روش استن با قرار دادن لوله تخليه يا نخ بخيه در اين حفره به مدت ۶ الي ۱۲ هفته به تخليه عفونت و باز ماندن اين مجرا كمك مي كنند. ممكن است بعد از روش استن، عمل جراحي فيستول هم انجام شود. معمولا اين روش براي نوع پيچيده اين بيماري كه بخشي از عضلات اسفنكتر را درگير ميكند كاربرد دارد.

جراحي فيستول با روش پلاگين بيولوژيكي

در اين روش نوعي بافت انساني به نام پلاگين بيولوژيكي كه از روده گرفته مي‌شود، به مجراي داخلي ايجاد شده توسط فيستول بخيه زده مي‌شود. اين پلاگين باعث ترميم و رشد بافت جديد در ناحيه بيماري شده و منجر به بهبود و درمان آن خواهد شد. ميزان موفقيت عمل فيستول در اين روش ۸۰% است و نياز به بستري شدن در بيمارستان دارد. به علاوه بيمار بايد ريسك عوارض احتمالي بعد از عمل را هم بپذيرد.

پلاگين بيولوژيكي

فلپ اندواسمنت

يكي ديگر از روش هاي عمل فيستول است كه با استفاده از ساير بافت هاي بدن مثل پوست نواحي اطراف مقعد و يا بخشي از بافت روده، مجراي ايجاد شده ترميم مي‌شود. ريسك عود مجدد بيماري در اين روش بالاست و به همين دليل كمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

 

مشاهده مطلب كامل در اينجا


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۳ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۱۶:۴۲ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
درمان شقاق مقعدي با عسل و روغن زيتون

زماني كه در ناحيه مقعد زخم و شكاف ايجاد مي شود، شما دچار بيماري شقاق مقعدي شده ايد. اين عارضه معمولا با درد، خونريزي، خارش و سوزش همراه است و هنگام دفع مدفوع براي فرد بسيار آزاردهنده خواهد بود.

وارد شدن فشار زياد به دليل يبوست، اسهال مزمن و طولاني مدت، زور زدن زياد و عواملي مثل بارداري و زايمان در زنان مي توانند علت ايجاد اين عارضه باشند.

در اكثر مواقع شكاف يا شقاق مقعدي خود به خود برطرف مي شود اما اين به آن معني نيست كه براي درمان آن اقدام نكنيد چون اگر بيماري شقاق بيشتر از ۶ هفته ادامه دارد باشد، مزمن مي شود و تنها راه درمان آن جراحي و ليزر است. با بي توجهي به درمان، علاوه بر عميق تر شدن شكاف و پيچيده تر شدن بيماري، فرد مبتلا هم متحمل درد و ناراحتي زيادي مي شود. 

در اولين مرحله مواجهه با بيماري شقاق، اگر هنوز علائم شما خيلي شديد نيست مي توانيد از برخي از روش هاي خانگي و سنتي درمان شقاق استفاده كنيد.

درمان شقاق مقعدي با عسل

يكي از روش هاي تاثيرگذار، درمان شقاق مقعدي با عسل مي باشد كه در كاهش علائم اين عارضه بسيار تاثيرگذار است. خواص ضد التهابي عسل باعث شده تا از اين ماده به عنوان يك داروي موثر در درمان زخم ها استفاده شود. علاوه بر اين عسل خاصيت آنتي باكتريال دارد و به پاكسازي و ضد عفوني زخم شقاق هم كمك مي كند.

نحوه درمان شقاق مقعدي با عسل را در ادامه توضيح خواهيم داد:

براي اين كار نياز به تهيه موم عسل داريد. بعد از اينكه با حرارت غير مستقيم موم عسل را آب كرديد، آن را با مقدار مساوي روغن زيتون تركيب كنيد. 

بعد از خنك شدن اين مخلوط، مي توانيد آن را روي محل زخم استعمال كنيد و سپس يك گاز استريل روي آن قرار دهيد. بعد از گذشت چند ساعت محل زخم را بشوييد. حداقل روزي دوبار اين كار را انجام دهيد تا بعد از گذشت چند روز شاهد تاثير معجزه آساي اين روش سنتي و كاهش علائم شقاق باشيد.

البته درمان شقاق با عسل يك روش سنتي است و در آن علت بوجود آمدن بيماري در نظر گرفته نمي شود. اگر بعد از گذشت چند روز شاهد بهبود علائم بيماري تان با اين روش نبوديد، بايد اقدامات جدي تري براي درمان اين عارضه را شروع كنيد. در موارد پيشرفته و مزمن بيماري، بهترين روش استفاده از ليزر است كه در اينجا بطور مفصل به آن پرداخته ايم.

 

منبع مقاله درمان شقاق با عسل - درمان كلينيك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۱۱:۳۷:۱۲ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]

ميگرن يك بيماري عصبي است كه مي تواند باعث علائم متعدد شود. اين بيماري اغلب با سردردهاي شديد و ناتوان كننده مشخص مي شود. علائم ممكن است شامل تهوع ، استفراغ ، مشكل در صحبت كردن ، بي حسي يا سوزن سوزن شدن و حساسيت به نور و صدا باشد. ميگرن اغلب در خانواده ها ارثي است و در سنين مختلف تأثير مي گذارد.

ميگرن چيست و چه علائمي دارد,علت ميگرن

علائم ميگرن :

علائم ميگرن ممكن است يكي دو روز قبل از سردرد شروع شود. علائم در اين مرحله مي تواند شامل موارد زير باشد:

- هوس هاي غذايي

- بيش فعالي

- تحريك پذيري

- سفتي گردن

- افسردگي

- خستگي يا انرژي كم

- خميازه هاي مكرر

در ميگرن همراه با هاله ، هاله پس از اين علايم اتفاق مي افتد. در مرحله هاله ، ممكن است با ديد ،حس، حركت و گفتار خود مشكل داشته باشيد. نمونه هايي از اين مشكلات عبارتند از:

- مشكل در صحبت كردن  

- احساس خستگي يا سوزن سوزن شدن در صورت ، بازوها يا پاها

- ديدن اشكال ، گرگرفتگي يا لكه هاي روشن

- به طور موقت بينايي خود را از دست مي دهيد

مرحله بعدي به عنوان مرحله حمله شناخته مي شود. اين حادترين يا شديدترين مراحل است كه درد واقعي ميگرن رخ مي دهد. در برخي افراد ، اين مي تواند در طول هاله همپوشاني داشته باشد يا رخ دهد. علائم مرحله حمله مي تواند از ساعتها تا چند روز ادامه داشته باشد. علائم ميگرن در افراد مختلف متفاوت است. برخي از علائم ممكن است شامل موارد زير باشد:

- افزايش حساسيت به نور و صدا

- حالت تهوع

- سرگيجه يا احساس ضعف

- درد در يك طرف سر ، يا در سمت چپ ، سمت راست ، جلو يا عقب يا در شقيقه هاي شما

- ضربان سر و احساس درد در سر

- استفراغ

بعد از مرحله حمله ، فرد اغلب مرحله بعد از دوره را تجربه مي كند. در طي اين مرحله معمولاً تغييراتي در خلق و خو و احساسات ايجاد مي شود. اين موارد ممكن است از احساس سرخوشي و بسيار خوشحال ، تا احساس بسيار خستگي و بي احساس باشد. سردرد خفيف و كسل كننده ممكن است ادامه يابد.

طول و شدت اين مراحل در افراد مختلف مي تواند درجات مختلفي رخ دهد. بعضي اوقات ، فاز رد مي شود و ممكن است حمله ميگرني بدون ايجاد سردرد رخ دهد. 

درد ميگرن معمولاً روي ناحيه پيشاني تأثير مي گذارد

درد ميگرن چگونه است :

مردم درد ميگرن را اينگونه توصيف مي كنند:

- ضربان دار

- خفقان

- سوراخ كردن

- كوبيدن

- ناتوان كننده

همچنين مي تواند مانند يك درد شديد كسل كننده و مداوم باشد. درد ممكن است به همان اندازه خفيف شروع شود ، اما بدون درمان متوسط ​​تا شديد مي شود.

درد ميگرن معمولاً روي ناحيه پيشاني تأثير مي گذارد. معمولاً در يك طرف سر قرار دارد ، اما ممكن است در هر دو طرف ايجاد شود يا تغيير كند.

بيشترين ميگرن حدود 4 ساعت طول مي كشد. اما اگر تحت درمان قرار نگيرند يا به درمان پاسخ ندهند ، مي توانند تا 72 ساعت تا يك هفته ادامه داشته باشند. در ميگرن هاي مبتلا به اورا ، درد ممكن است با هاله همپوشاني داشته باشد يا ممكن است هرگز به وجود نيايد.

منبع: www.beytoote.com


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۵ مهر ۱۳۹۹ ] [ ۱۱:۲۴:۳۲ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
كاربرد آندوسكوپي چيست و چه خطراتي دارد؟

يكي از روشهاي پركاربرد براي تشخيص بيماريها آندوسكوپي ميباشد. اين روش شامل بررسي اعضاي داخلي بدن بدون ايجاد برش‌هاي بزرگ است. معمولاً آندوسكوپي‌ از طريق دهان و يا مقعد انجام مي شود، اما احتمال دارد براي برخي از آندوسكوپي‌ها از ساير روش‌ها مانند ايجاد برش‌هاي بسيار كوچك استفاده شود.

در اين روش پزشك با استفاده از ابزاري مخصوص اندام‌هاي داخلي و عروق بدن را مورد بررسي قرار مي‌دهد. آندوسكوپ لوله اي بلند و انعطاف پذير است، كه داراي دوربين و روشنايي است و تصوير تهيه شده از آن بر روي مانيتور قابل مشاهده مي باشد. در برخي مواد و در صورت لزوم از آندوسكوپي براي دريافت نمونه بافت و يا همان بيوپسي نيز استفاده مي شود.

انواع روش‌هاي آندوسكوپي‌

آندوسكوپي بسته به موضع مورد بررسي به انواع مختلفي تقسيم مي شود كه عبارتند از :

 • آندوسكوپي (مشاهده دستگاه گوارش فوقاني، يا همان مري و معده روده كوچك از طريق دهان)
 • لاپاروسكوپي (مشاهده شكم يا لگن از طريق از طريق برش كوچك در نزديكي موضع)
 • لارنگوسكوپي (مشاهده حنجره از طريق دهان يا گوش و بيني)
 • سيگموئيدوسكوپي (مشاهده راست روده و قسمت تحتاني روده بزرگ كه به عنوان روده بزرگ سيگموئيد شناخته مي شود.از طريق مقعد)
 • پلوروسكوپي (مشاهده بين ريه ها و ديواره سينه از طريق ايجاد برش كوچك در قفسه سينه)
 • آرتروسكوپي (مشاهده مفاصل از طريق يك برش كوچك در نزديكي مفصل)
 • برونكوسكوپي : ( مشاهده ريه ها، بيني و يا دهان از طريق دهان)
 • كولونوسكوپي (مشاهده روده بزرگ از طريق مقعد)
 • سيستوسكوپي (مشاهده مثانه از طريق مجاري ادراري)
 • هيستروسكوپي  (مشاهده داخل رحم يا واژن از طريق واژن)

كاربرد آندوسكوپي

اين روش بيشتر كاربرد تشخيصي دارد، البته در برخي موارد ممكن است از اين تجهيز به منظور دريافت نمونه از بافت نيز استفاده نمود. يكي ديگر از كاربرد هاي اين روش  در طي عمل جراحي براي تشخيص دقيق موضع مورد نظر و يا تومور است. معمولاً پزشك براي تشخيص بيماري هاي زير از اين روش تشخيصي استفاده مي نمايد.

 • بيماري هاي التهابي روده (IBD)
 • زخم معده
 • يبوست مزمن
 • پانكراس
 • سنگهاي صفراوي
 • سرطان هاي دستگاه گوارش
 • خونريزي غير قابل توجيه در دستگاه گوارش، واژن و …
 • عفونت
 • انسداد مري
 • ريفلاكس معده (GERD)

ادامه مطلب آندوسكوپي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ ] [ ۱۰:۰۶:۲۸ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
درمان نكردن كيست مويي چه عوارضي به دنبال دارد؟

كيست مويي يا سينوس پيلونيدال نوع كمتر شايع از بيماري هاي مقعدي است كه امروز با توجه به تغييرات عمده در سبك زندگي و كاهش تحرك شيوع گسترده اي پيدا كرده است. كيست مويي در اثر برگشت مو به داخل پوست ايجاد مي‌شود. اين بيماري مي‌تواند در اثر عواملي از جمله سايش پوست، استفاده از لباس هايي نامناسب با الياف غير طبيعي، نشستن به مدت طولاني و اضافه وزن و … ايجاد شود.

اين عارضه همچنين علائمي مانند، تب، درد، سوزش، خارش، قرمزي و التهاب ايجاد كرده و مي تواند خونريزي را نيز به دنبال داشته باشد. بسياري از افراد به علت واقع شدن اين كيست در ناحيه‌اي حساس از بدن و به سبب عواملي چون ترس و يا خجالت از درمان آن سرباز مي زنند. دسته اي ديگر از بيماران گمان مي كنند، امكان درمان كيست مويي با روش‌هاي خانگي وجود دارد، كه اين امر نيز مي تواند موجب تاخير طولاني مدت در فرآيند درمان شده و عود بيماري و بروز عوارض كيست مويي را به دنبال داشته باشد.

عوارض شايع كيست مويي

اين عارضه بايد هر چه سريع تر درمان شود، زيرا در صورت بي توجهي ممكن است، عوارض جدي پديد آيد و حتي فرآيند بهبود را نيز با اختلال مواجه نمايد.

عدم درمان اين بيماري موجب گسترش عفونت شده و اين امر نتيجه اي جز پيچيده شدن بيماري و روند بهبود آن را به دنبال ندارد. بي توجهي به درمان عوارضي به جز درد شديد، عفونت و آبسه هاي مكرر، تخريب بافت بدن، التهاب و تورم شديد كيست را به دنبال نداشته و مي‌تواند موجب شود، در حين عمل جراحي مقدار بيشتري از بافت‌هاي بدن حذف شوند و يا در نهايت ساير اعضاي بدن درگير اين بيماري شوند. همه اين عوامل موجب مي‌شود، درمان پيچيده و مشكل گردد و گاهاً مدت زمان بهبودي تا چند برابر حالت معمول افزايش يابد.

تا به حال به عوارض كيست مويي پرداختيم كه تنها ناخوشايند بوده و مي‌تواند فرآيند درمان را با اختلال مواجه نمايد، اما يكي از مهم‌ترين عوارضي كه حتي ممكن است زندگي را تهديد كند، احتمال بروز سرطان پوست است.

اين سرطان در صورت عدم درمان كيست به مدت طولاني ايجاد مي‌شود. زيرا كه آلودگي كيست موجب مي شود، سلول‌هاي پوست به تدريج دچار تغيير و تحول شوند؛ و سرطان پوست را ايجاد كنند. در اين حالت سرطان از بافت آلوده اطراف سينوس شروع شده و به تدريج به ساير نواحي بدن گسترش مي يابد.

تنها راهكار بهبود اين بيماري عمل جراحي و استفاده از روشهاي تهاجمي براي درمان است، زيرا كيست مويي با استفاده از دارو قابل درمان نخواهد بود. اما يكي از روش‌هاي ساده درمان كيست مويي با ليزر است كه موجب شده مراحل درماني در كمتر از يك ساعت انجام شده و دوران نقاهت نيز به شدت كاهش يابد. در ضمن ليزر كيست مويي روشي بدون درد و يا خونريزي است. 

ليزر درماني موجب شده حتي افرادي كه زمان كافي براي جراحي ندارند نيز بتوانند بيماري خود را درمان كرده و در معرض عوارض كيست مويي قرار نگيرند.

 

عوارض درمان نكردن كيست مويي - كلينيك پايتخت


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ شهريور ۱۳۹۹ ] [ ۰۳:۴۹:۱۴ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ]
.: Weblog Themes By weblogiran :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 17
دیروز : 6
افراد آنلاین : 1
همه : 1113
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب
تبلیغ دون - کارمزد آنلاین