درمان بلاگ
آشنايي با ليزر و كاربرد آن در درمان بيماري ها
كاربرد آندوسكوپي چيست و چه خطراتي دارد؟

يكي از روشهاي پركاربرد براي تشخيص بيماريها آندوسكوپي ميباشد. اين روش شامل بررسي اعضاي داخلي بدن بدون ايجاد برش‌هاي بزرگ است. معمولاً آندوسكوپي‌ از طريق دهان و يا مقعد انجام مي شود، اما احتمال دارد براي برخي از آندوسكوپي‌ها از ساير روش‌ها مانند ايجاد برش‌هاي بسيار كوچك استفاده شود.

در اين روش پزشك با استفاده از ابزاري مخصوص اندام‌هاي داخلي و عروق بدن را مورد بررسي قرار مي‌دهد. آندوسكوپ لوله اي بلند و انعطاف پذير است، كه داراي دوربين و روشنايي است و تصوير تهيه شده از آن بر روي مانيتور قابل مشاهده مي باشد. در برخي مواد و در صورت لزوم از آندوسكوپي براي دريافت نمونه بافت و يا همان بيوپسي نيز استفاده مي شود.

انواع روش‌هاي آندوسكوپي‌

آندوسكوپي بسته به موضع مورد بررسي به انواع مختلفي تقسيم مي شود كه عبارتند از :

 • آندوسكوپي (مشاهده دستگاه گوارش فوقاني، يا همان مري و معده روده كوچك از طريق دهان)
 • لاپاروسكوپي (مشاهده شكم يا لگن از طريق از طريق برش كوچك در نزديكي موضع)
 • لارنگوسكوپي (مشاهده حنجره از طريق دهان يا گوش و بيني)
 • سيگموئيدوسكوپي (مشاهده راست روده و قسمت تحتاني روده بزرگ كه به عنوان روده بزرگ سيگموئيد شناخته مي شود.از طريق مقعد)
 • پلوروسكوپي (مشاهده بين ريه ها و ديواره سينه از طريق ايجاد برش كوچك در قفسه سينه)
 • آرتروسكوپي (مشاهده مفاصل از طريق يك برش كوچك در نزديكي مفصل)
 • برونكوسكوپي : ( مشاهده ريه ها، بيني و يا دهان از طريق دهان)
 • كولونوسكوپي (مشاهده روده بزرگ از طريق مقعد)
 • سيستوسكوپي (مشاهده مثانه از طريق مجاري ادراري)
 • هيستروسكوپي  (مشاهده داخل رحم يا واژن از طريق واژن)

كاربرد آندوسكوپي

اين روش بيشتر كاربرد تشخيصي دارد، البته در برخي موارد ممكن است از اين تجهيز به منظور دريافت نمونه از بافت نيز استفاده نمود. يكي ديگر از كاربرد هاي اين روش  در طي عمل جراحي براي تشخيص دقيق موضع مورد نظر و يا تومور است. معمولاً پزشك براي تشخيص بيماري هاي زير از اين روش تشخيصي استفاده مي نمايد.

 • بيماري هاي التهابي روده (IBD)
 • زخم معده
 • يبوست مزمن
 • پانكراس
 • سنگهاي صفراوي
 • سرطان هاي دستگاه گوارش
 • خونريزي غير قابل توجيه در دستگاه گوارش، واژن و …
 • عفونت
 • انسداد مري
 • ريفلاكس معده (GERD)

ادامه مطلب آندوسكوپي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ ] [ ۱۰:۰۶:۲۸ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
درمان نكردن كيست مويي چه عوارضي به دنبال دارد؟

كيست مويي يا سينوس پيلونيدال نوع كمتر شايع از بيماري هاي مقعدي است كه امروز با توجه به تغييرات عمده در سبك زندگي و كاهش تحرك شيوع گسترده اي پيدا كرده است. كيست مويي در اثر برگشت مو به داخل پوست ايجاد مي‌شود. اين بيماري مي‌تواند در اثر عواملي از جمله سايش پوست، استفاده از لباس هايي نامناسب با الياف غير طبيعي، نشستن به مدت طولاني و اضافه وزن و … ايجاد شود.

اين عارضه همچنين علائمي مانند، تب، درد، سوزش، خارش، قرمزي و التهاب ايجاد كرده و مي تواند خونريزي را نيز به دنبال داشته باشد. بسياري از افراد به علت واقع شدن اين كيست در ناحيه‌اي حساس از بدن و به سبب عواملي چون ترس و يا خجالت از درمان آن سرباز مي زنند. دسته اي ديگر از بيماران گمان مي كنند، امكان درمان كيست مويي با روش‌هاي خانگي وجود دارد، كه اين امر نيز مي تواند موجب تاخير طولاني مدت در فرآيند درمان شده و عود بيماري و بروز عوارض كيست مويي را به دنبال داشته باشد.

عوارض شايع كيست مويي

اين عارضه بايد هر چه سريع تر درمان شود، زيرا در صورت بي توجهي ممكن است، عوارض جدي پديد آيد و حتي فرآيند بهبود را نيز با اختلال مواجه نمايد.

عدم درمان اين بيماري موجب گسترش عفونت شده و اين امر نتيجه اي جز پيچيده شدن بيماري و روند بهبود آن را به دنبال ندارد. بي توجهي به درمان عوارضي به جز درد شديد، عفونت و آبسه هاي مكرر، تخريب بافت بدن، التهاب و تورم شديد كيست را به دنبال نداشته و مي‌تواند موجب شود، در حين عمل جراحي مقدار بيشتري از بافت‌هاي بدن حذف شوند و يا در نهايت ساير اعضاي بدن درگير اين بيماري شوند. همه اين عوامل موجب مي‌شود، درمان پيچيده و مشكل گردد و گاهاً مدت زمان بهبودي تا چند برابر حالت معمول افزايش يابد.

تا به حال به عوارض كيست مويي پرداختيم كه تنها ناخوشايند بوده و مي‌تواند فرآيند درمان را با اختلال مواجه نمايد، اما يكي از مهم‌ترين عوارضي كه حتي ممكن است زندگي را تهديد كند، احتمال بروز سرطان پوست است.

اين سرطان در صورت عدم درمان كيست به مدت طولاني ايجاد مي‌شود. زيرا كه آلودگي كيست موجب مي شود، سلول‌هاي پوست به تدريج دچار تغيير و تحول شوند؛ و سرطان پوست را ايجاد كنند. در اين حالت سرطان از بافت آلوده اطراف سينوس شروع شده و به تدريج به ساير نواحي بدن گسترش مي يابد.

تنها راهكار بهبود اين بيماري عمل جراحي و استفاده از روشهاي تهاجمي براي درمان است، زيرا كيست مويي با استفاده از دارو قابل درمان نخواهد بود. اما يكي از روش‌هاي ساده درمان كيست مويي با ليزر است كه موجب شده مراحل درماني در كمتر از يك ساعت انجام شده و دوران نقاهت نيز به شدت كاهش يابد. در ضمن ليزر كيست مويي روشي بدون درد و يا خونريزي است. 

ليزر درماني موجب شده حتي افرادي كه زمان كافي براي جراحي ندارند نيز بتوانند بيماري خود را درمان كرده و در معرض عوارض كيست مويي قرار نگيرند.

 

عوارض درمان نكردن كيست مويي - كلينيك پايتخت


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ شهريور ۱۳۹۹ ] [ ۰۳:۴۹:۱۴ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By weblogiran :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 26
دیروز : 6
افراد آنلاین : 1
همه : 1122
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب