درمان بلاگ
آشنايي با ليزر و كاربرد آن در درمان بيماري ها
كاربرد ليزر در تشخيص و درمان بيماري‌ها

تقريبا همه ما تا حدودي با ليزر و كاربردهاي مختلف آن در پزشكي آشناييم. اين تكنولوژي نوين كه در حال حاضر جزئي از زندگي بشر است، در عرصه‌هاي متنوع پزشكي بسيار كارآمد بوده و كمك زيادي به بيماران و جامعه پزشكي نموده است.

تكنولوژي ليزر چيست؟

دستگاه ليزر انرژي را از طريق تابش نور انتقال مي‌دهد. اشعه پرتوان ليزر كه كاملا همگرا و متمركز است، با دقت بالايي به نقطه مورد نظر تابيده مي شود تا آن را درمان كند. نور ليزر مي‌تواند طول موج هاي متفاوتي داشته باشد كه بر اساس آنها، به دو گروه كم توان و پرتوان تقسيم مي‌شود.

ليزر CO2

نوع پرتوان يا CO2 در حقيقت شبيه به تيغ جراحي بدون خونريزي است كه براي برش و حذف بافت بيماري مورد استفاده قرار مي گيرند. CO2 خاصيت انعقاد خون دارد و كمك مي كند تا خونريزي در زمان جراحي به حداقل برسد.

پزشك متخصص با توجه به بافتي كه بايد حذف شود، فركانس دستگاه را تنظيم مي كند. هر چقدر فركانس بالاتر باشد، ميزان انعقاد خون پايين تر است.

اشعه مادون قرمز يا IRC

اين نوع ليزر يك نور قرمز متمركز است و تابش اشعه كم توان آن به ناحيه درگير بيماري، كمك مي‌كند كه اين عارضه از بين برود. درمان با اشعه مادون قرمز بدون هيچگونه جراحي و ايجاد برش انجام مي‌شود و نيازي به بيهوشي نيست. 

كاربرد ليزر در درمان

تكنولوژي پيشرفته ليزر كاربردهاي مختلفي دارد كه يكي از مهم ترين آنها درمان است. البته اين تكنولوژي در حوزه تشخيص هم به كمك پزشكان آمده است. در ادامه موارد استفاده از اين روش در درمان را مرور مي كنيم:

ليزر تراپي

عارضه هايي مثل دردهاي ستون فقرات، آرتروز، ديسك كمر، اسپاسم عضلات و غيره را مي توان با استفاده از ليزرتراپي كه با دستگاه هاي مخصوص طب فيزيكي انجام مي شود، درمان كرد. براي اين درمان از اشعه كم توان مادون قرمز استفاده مي شود. 

جراحي 

امروزه درمان بسياري از بيماري هايي كه نياز به جراحي دارند با ليزر انجام مي شود. برش ليزر بسيار ظريف و دقيق است و عوارض و مشكلات جراحي هاي سنتي را به همراه ندارد.

بخشي از بيماري هايي كه از  اين روش براي درمان آنها استفاده مي شود، عارضه هاي نشيمنگاهي است. جراحي بواسير يا هموروئيد، فيستول، شقاق مقعدي و كيست مويي با ليزر يك روش قطعي درمان است كه هيچگونه آسيب و عوارضي ايجاد نمي كند. همچنين احتمال بازگشت مجدد اين بيماري ها بعد از ليزر بسيار پايين تر از ساير روش هاست.

ليزر در دندانپزشكي

در دندانپزشكي از ليزرهاي كم توان براي درمان هاي ضدالتهابي و از نوع پرتوان براي انواع جراحي ها استفاده مي شود.

جراحي چشم

درمان مشكلات چشم مثل نزديك بيني، دور بيني و آستيگماتيسم بوسيله جراحي با ليزر ميسر است. اين اشعه با دقت بسيار بالا و بدون هيچگونه آسيب به اطراف، مي تواند بافت قرنيه را بردارد و مشكل را برطرف كند.

كاربرد ليزر در تشخيص

برخي از ليزرها براي تشخيص مشكلات و پوسيدگي هاي دنداني، مشكلات گوارشي بوسيله آندوسكوپي و بيماري هاي ريوي، نمونه برداري و… مورد استفاده قرار مي گيرند.

 

منبع


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ تير ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۲۴:۴۷ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
علائم ميكروب معده چيست و چگونه درمان مي‌شود؟

ميكروب معده يا هليكوباكتر پيلوري نوعي باكتري است كه وارد بدن انسان شده و در معده و دستگاه گوارش باقي مي‌ماند. با گذشت چندين سال، اين ميكروب ها باعث ايجاد زخم در معده يا قسمت بالايي روده كوچك مي‌شوند و در نهايت ممكن است سرطان روده و معده را ايجاد كنند.

آمار اين عارضه در مناطقي كه به آب سالم دسترسي ندارند، بالاتر است. همچنين خطر بروز آن در ميان كودكان بيشتر از بزرگسالان است.

بيش از 70 درصد مردم جهان اين ميكروب را در بدنشان دارند اما بسياري از آنها به زخم معده يا مشكلاتي شبيه به اين دچار نمي‌شوند.

با تغيير در عادات تغذيه اي و رعايت بهداشت مي‌توان از ورود اين ميكروب به معده و روده پيشگيري كرد. به علاوه در حال حاضر داروهايي وجود دارند كه به از بين بردن اين ميكروب ها و بهبود خونريزي و درد اين عارضه كمك مي‌كنند. در ادامه به بررسي بيشتر ميكروب روده مي‌پردازيم:

ميكروب معده چگونه عمل مي‌كند؟

باكتري معده

معده داراي يك غشاي داخلي است كه در برابر اسيدي كه براي هضم غذا ترشح مي‌شود، از آن محافظت مي‌كند. وقتي هليكوباكتر پيلوري وارد معده مي شود، به مرور زمان غشاي داخلي را تخريب مي كند و اسيد معده به ديواره آن آسيب رسانده و باعث ايجاد زخم مي‌شود.

البته ممكن است زخم معده ناشي از عوامل ديگري مثل استفاده بيش از حد از الكل، عوامل عصبي و شيميايي (مثل استفاده طولاني از برخي داروها) ايجاد شود.

علائم ميكروب معده

همانطور كه در بالا اشاره شد، بيشتر افراد در دوران كودكي به اين ميكروب مبتلا مي‌شوند. ممكن است بعد از سال ها نشانه هاي وجود اين ميكروب آشكار شود. حتي بسياري از افرادي كه اين ميكروب را در معده خود دارند دچار زخم يا مشكلاتي از اين دست نمي‌شوند. سوالي كه براي پزشكان ايجاد مي‌شود اين است كه چرا برخي افراد به اين زخم مبتلا مي‌شوند؟

شايع ترين نشانه هاي ميكروب معده يا هليكوباكتر شامل:

 • معده درد
 • سوزش و زخم معده
 • نفخ شكم
 • حالت تهوع
 • بي اشتهايي
 • آروغ زدن زياد
 • كاهش وزن
 • استفراغ

چه زماني به دكتر مراجعه كنيم؟

هر يك از علائم بالا را به مدت طولاني احساس كرديد، بهتر است براي بررسي بيشتر به پزشك مراجعه كنيد تا مشكلتان تشخيص داده شود. اگر با موارد زير روبرو شديد بايد بصورت اورژانسي نزد پزشك برويد:

تشخيص

تشخيص ميكروب معده

براي شروع، پزشك از شما در مورد سوابق پزشكي، علائم و داروهاي مصرفي سؤال مي كند. سپس معاينه جسمي انجام ميشود و شكم از نظر تورم، حساسيت و درد مورد بررسي قرار مي گيرد. ساير آزمايشاتي كه ممكن است انجام شود، به اين شرح است:

 • آزمايش خون و مدفوع : اين آزمايش مي‌تواند به يافتن عفونت روده يا همان ميكروب روده كمك كند.
 • تست تنفس اوره : براي اين آزمايش بيمار مايع مخصوصي به نام اوره را مي‌نوشد. سپس در كيسه اي مخصوص تنفس مي كند. اين كيسه براي بررسي به آزمايشگاه فرستاده ميشود. در صورتي كه بيمار مبتلا به هليكوباكتر پيلوري باشد، باكتري ها اوره موجود در بدن شما را به دي اكسيد كربن تبديل مي‌كنند.
 • آندوسكوپي فوقاني دستگاه گوارش : براي اين آزمايش از لوله اي با دوربين كوچك به نام آندوسكوپ استفاده ميشود. اين لوله تا پايين گلو و معده و قسمت فوقاني روده كوچك شما را بررسي مي كند. مي توان از آندوسكوپي براي دريافت نمونه نيز استفاده نمود.
 • اسكن توموگرافي كامپيوتري (CT) : اين روش پرتونگاري قدرتمندي است كه تصاوير واضحي را از قسمت داخلي بدن شما در اختيار پزشك قرار مي‌دهد.

درمان ميكروب معده

بهترين راه از بين بردن ميكروب روده، مصرف دارو است. برخي از نمونه هاي داروي ميكروب روده عبارتند از:

 • آنتي بيوتيك ها : اين دسته از داروها براي از بين بردن باكتري هاي موجود در بدن موثر هستند، مثل آموكسي سيلين، كلاريترومايسين (با اكسين) ، مترونيدازول (پرژيليل)، تتراسايكلين (دومايسين) يا تينيدازول (Tindamax) نمونه هايي از آنتي بيوتيك هاي موثر هستند.
 • داروهايي كه ميزان اسيد موجود در معده شما را كاهش مي دهند : مثل امپرازول ( نكسيوم )، لانسوپرازول (پريواسيد)، امپرازول (Prilosec)، پنتوپرازول (پروتونيكس) از مهمترين اين داروها هستند.
 • سوسماليسيل بيسموت : مصرف اين دارو به همراه آنتي بيوتيك ها به از بين بردن ميكروب روده كمك مي كند.
 • داروهايي كه هيستامين شيميايي را مسدود مي كنند، باعث مي شوند معده اسيد بيشتري توليد كند. سايمتيدين (تاگامت)، فاموتيدين (Fluxid، پپسيد)، نيزاتيدين (اكسيد)، و يا رانيتيدين (زانتاك). از اين دست داروها به شمار مي رود.

دوره مصرف اين داروها در حدود 2 هفته است اما بهتر است در رابطه با دوره مصرف و نيز ميزان داروي دريافتي با پزشك خود مشورت نماييد. اگر به روش صحيح از آنتي بيوتيك ها استفاده نكنيد، باكتري هاي بدن مقاوم تر شده و عفونت ايجاد شده به سختي برطرف ميشود. معمولاً حدود 1-2 هفته پس از اتمام درمان، پزشك مجدداً آزمايش نفس يا مدفوع را تكرار مي‌كند تا در مورد از بين رفتن عفونت مطمئن شود.

ميكروب معده - كلينيك پايتخت


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۹ تير ۱۳۹۹ ] [ ۰۱:۵۴:۱۴ ] [ ghazalmah ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By weblogiran :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 5
دیروز : 6
افراد آنلاین : 1
همه : 1101
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب